Volei

Încă un eşec ruşinos

CSŞ-LMK Sf. Gheorghe – CET Govora 100-60

Miracolul a întârziat să apară la Sf. Gheorghe, acolo unde echipa CSŞ-LMK din localitate a măturat pe jos cu CET Govora în primul meci din sferturile play-off-ului Diviziei A de baschet feminin. Vâlcencele au rezistat totuşi cu brio în primul sfert, atunci când au reuşit să evolueze o perioadă de la egal la egal cu mult mai puternicele lor adversare. În aceste condiţii, scorul după 10 minute a fost unul strâns (23-20). La fel au stat lucrurile şi în sfertul al doilea, recenta câştigătoare a Cupei României apăsând totuşi serios pe acceleraţie pentru a se desprinde. S-a întâmplat acest lucru în ultimul minut, atunci când trei gafe făcute de Carmen Bagiu au costat echipa vâlceană.

CSŞ-LMK Sf. Gheorghe a marcat 9 puncte, care s-au simţit imediat şi pe tabela de marcaj (26-16 în acel sfert şi respectiv 49-36 per total).
La adăpostul avantajului luat înainte de pauză, CSŞ-LMK Sf. Gheorghe a jucat din ce în ce mai dezinvolt după revenirea de la vestiare, replica vâlcencelor fiind una palidă şi deloc pe măsura aşteptărilor. Sfertul al treilea s-a încheiat tot în favoarea gazdelor (21-12), iar scorul devenise 70-48 pentru trupa antrenată de Kato Vancsa, o antrenoare cu vechi ştate de serviciu în baschetul feminin românesc. Cu adevărat dezastruos a fost însă ultimul sfert, încheiat cu 30-12 pentru gazde, în care echipa noastră nu a mai contat aproape deloc în apărare, singurele puncte apărând rar.  Scorul final (100-60) a consfinţit o nouă umilinţă pentru fetele de la CET Govora şi ne scuteşte de alte comentarii.

Mihai Toma, dezamăgit de proporţiile scorului

Înfrângerea de la Sf. Gheorghe nu l-a surprins pe antrenorul Mihai Toma, însă l-a dezamăgit enorm de mult scorul, unul care arată încă o dată valoarea jucătoarelor pe care le pregăteşte. „Meciul a fost echilibrat în primele două sferturi, atâta timp cât am reuşit să ne ţinem cât de cât pe picioare. După pauză însă fetele au picat fizic, asta şi pentru că nu am prea avut multe schimbări la dispoziţie. Au apărut şi ratările, iar de la o medie a reuşitelor din acţiune de 55 la sută am coborât undeva pe la 35 la sută. Aici s-a făcut practic diferenţa, pentru că gazdele au avut un procentaj net superior la acest capitol: 70 la sută”, a spus Toma după meci.
Tehnicianul de la CET Govora a apreciat evoluţia jucătoarelor Florina Diaconu (20 de puncte marcate), Ana Maria Mesaroş (11), Cristina Duma (9), Laura Bocoş (9) şi Raluca Ungureanu (5). Au mai punctat Luiza Voinea (3) şi Janina Simionca (3). O evoluţie sub aşteptări a avut Carmen Bagiu, ieşită complet din formă, care după cele trei greşeli făcute la finele celui de-al doilea sfert nu a mai fost introdusă deloc pe teren. „Diaconu vrea, dar nu prea are cu cine! Oricum, nici ea nu a prea excelat în acest meci, a ratat foarte mult, poate şi pentru că vrea să facă totul pe teren”, a concluzionat Mihai Toma.

Record negativ: 100 de puncte încasate într-un meci

Baschetbalistele antrenate de soţii Toma au înregistrat la Sf. Gheorghe o premieră, însă deloc una favorabilă. A fost primul meci în care CET Govora a primit 100 de puncte într-un meci. Doar în meciul de la Alexandria, vâlcencele au încasat mai multe puncte (a fost atunci 95-79 pentru trupa lui Mădălin Pipera). Altfel, o altă „ispravă” de acest gen, la fel de apropiată de cea actuală, a fost consemnată tot în dauna echipei din Sf. Gheorghe (50-90 în returul de la Vâlcea). În acest sens, demn de reţinut este şi rezultatul cu BC ICIM Arad din Sala Traian (46-86). Altfel, mai trebuie spus că scorul de acum contrastează enorm cu ceea ce s-a întâmplat în sezonul regulat la Sf. Gheorghe, atunci când vâlcencele au pierdut doar cu 43-63, după un meci mult mai viu disputat.

Al doilea meci se joacă miercuri la Vâlcea

Cea de-a doua confruntare dintre CSŞ-LMK Sf. Gheorghe şi CET Govora se va disputa miercuri, 9 aprilie, de la ora 18.00, în Sala Traian din Rm. Vâlcea. Prin prisma rezultatelor consemnate între cele două echipe în acest sezon (încheiate de fiecare dată cu victorii categorice de partea covăsnencelor), este greu de crezut că CET Govora va izbuti să mai stopeze echipa din Sf. Gheorghe în tentativa de a accede în semifinalele play-off-ului. „Sperăm să nu devină o tradiţie aceste înfrângeri la 40 de puncte diferenţă. Măcar dacă nu câştigăm să limităm pe cât posibil proporţiile scorului, să arătăm că suntem şi noi echipă de baschet, că avem atitudine. Un lucru pe care l-am văzut însă mai puţin la unele jucătoare ale noastre, pentru care nu prea mai contează dacă pierd sau câştigă. În fond, ce le mai pasă? Viaţa e frumoasă la CET!”, a încheiat oarecum ironic Mihai Toma.
Dacă vor pierde iarăşi cu echipa din Sf. Gheorghe, vâlcencelor le va rămâne să se lupte pentru locurile 5-8, acolo unde culoarul se anunţă a fi unul deosebit de favorabil, în primă fază echipa soţilor Toma urmând a întâlni învinsa din sfertul Rapid – Sportul.