Prima victorie pentru antrenorul Robert Olaru

FC Oltchim – FC Balş 1-0

Fotbaliştii de la FC Oltchim au reuşit să iasă în sfârşit din pasa neagră care pusese stăpânire pe echipă de câteva etape, mai exact de la primul succes în deplasare, cel repurtat în fieful celor de la Armata Craiova, pe 11 martie. Bucuria de atunci s-a dovedit a fi parcă mult prea mare, iar ceea ce urmat a umbrit rezultatul respectiv. Asta pentru că jucătorii pregătiţi de Marian Deaconescu, iar apoi de Robert Olaru, nu au mai câştigat decât 2 puncte în următoarele trei meciuri jucate. A fost nevoie iată de încă un meci pe teren propriu pentru ca Preda, Cumpănaşu şi compania să spargă iarăşi gheaţa.

Vinerea trecută, în partida cu FC Balş, vâlcenii au arătat totuşi că rămân o echipă de prima jumătate a clasamentului şi că pretenţiile preşedintelui Mihai Diculoiu (care-şi doreşte locul 4 la finele sezonului) nu sunt deloc exagerate. Pentru a ajunge însă acolo, FC Oltchim mai are nevoie de cel puţin două victorii în deplasare, dar şi de succese pe linie acasă. Deocamdată, cele trei puncte cucerite în partida cu FC Balş au urcat echipa vâlceană până pe locul 5 în clasament.

Preda a marcat golul victoriei

Aşa cum era de aşteptat, FC Balş a venit la Vâlcea decisă să-şi vândă scump pielea, iar dacă se poate să plece şi cu puncte, extrem de necesare în tentativa disperată de a evita retrogradarea. Jucătorii de la FC Oltchim nu le-au lăsat însă prea multe speranţe oltenilor, care până la urmă au trebuit să se recunoască învinşi, ce-i drept, la limită (0-1). Elevii lui Robert Olaru au avut iniţiativa încă din primele minute de joc, dar ocaziile create nu au fost fructificate, iar prima repriză s-a încheiat cu scor alb. Singurul gol al partidei a fost marcat de Bogdan Preda, imediat după pauză, în minutul 50.

Marţi, la Cisnădie

În această săptămână, FC Oltchim va disputa două meciuri. Mai întâi, în etapa intermediară de marţi, 8 aprilie, vâlcenii vor întâlni în deplasare FC Cisnădie, o echipă nou promovată şi fără griji, dovadă şi poziţia pe care-o ocupă în acest moment la jumătatea clasamentului. Meciul se anunţă a fi unul foarte dificil pentru FC Oltchim deoarece ardelenii pregătiţi de Jean Gavrilă au minus 4 la „adevăr” şi nu concep să piardă puncte pe teren propriu, care i-ar trimite în zona tulbure a clasamentului.
Confruntarea de la Cisnădie va fi condusă de o brigadă de arbitri argeşeni. La centru va fi o femeie, Cristina Dorcioman, la una dintre tuşe urmând a se afla tot un arbitru de sex feminin, Elena Muşetoiu (ambele din Câmpulung-Muscel). Brigada este completată de piteştenii Sorin Ghiberdel (asistent) şi Florin Nicolescu (arbitru de rezervă). Observatorul va veni din Capitală: Marcel Paraschiv.
Vineri, 11 aprilie, vâlcenii vor evolua iarăşi pe teren propriu, împotriva celor de la Turris Tr. Măgurele, o echipă aflată ca şi adversara de săptămâna trecută (FC Balş) în coada ierarhiei.