Volei

Două meciuri în 48 de ore pentru fetele lui Toma

În decurs de doar 48 de ore, CET Govora a fost nevoită să dispute iarăşi două meciuri în Divizia A. Nu a fost tocmai o premieră pentru baschetbalistele vâlcene, deoarece la fel s-a întâmplat şi în urmă cu o săptămână, atunci când CET Govora a jucat luni în Giuleşti, cu Rapid Bucureşti, iar apoi miercuri a întâlnit CSM Oradea în Sala Traian. La fel s-a întâmplat şi de această dată, numai că adversarele întâlnite de elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma au fost mult mai puternice. Mai întâi, Florina Diaconu şi compania s-au deplasat la începutul săptămânii la Alexandria, iar ulterior au înfruntat BC ICIM Arad pe teren propriu.

CST Alexandria – CET Govora 95-79
Pe tobogan

Victorioase în meciul din tur, atunci când s-au impus în Sala Traian cu 59-48, baschetbalistele din Alexandria au izbutit să câştige şi partida de pe teren propriu în faţa echipei CET Govora, cu scorul de 95-79. Dacă în alte jocuri, apărarea reprezenta cât de cât un compartiment de bază pentru echipa vâlceană, de data aceasta lucrurile au stat cu totul altfel.
Fetele de la CST Alexandria au controlat meciul încă din primul sfert, pe care l-au câştigat cu 31-19. Ulterior, deşi au mai slăbit ritmul, forţate şi de replica tot mai bună a vâlcencelor, elevele lui Mădălin Pipera au reuşit să menţină permanent un avantaj liniştitor de puncte pe tabela de marcaj. Aşa cum era de aşteptat, jucătoarele americane din echipa teleormăneană au făcut şi de această legea pe teren, pivotul Christian Hood, centrul Jessica McFarland şi fundaşul Ernesia Wideman fiind piesele de bază ale grupării din Alexandria. Din echipa vâlceană s-au remarcat Florina Diaconu (25 puncte marcate) şi Janina Simionca (19).

CET Govora – BC ICIM Arad 46-86
Umilinţă

Lidera la zi a Diviziei A de baschet feminin, BC ICIM Arad, n-a avut nici o problemă în a se impune în meciul pe care l-a susţinut miercuri, 5 martie, în Sala Traian, în compania echipei CET Govora. CET Govora nu a fost nici pe departe echipa de la Arad, unde arădencele au reuşit să se impună greu, abia în ultimul sfert, în parte şi cu ajutorul arbitrilor. De data aceasta, elevele soţilor Toma n-au fost decât nişte simple partenere de antrenament pentru trupa lui Adrian Budurean, care-a controlat ostilităţile pe teren încă din minutul 2, după ce Florina Diaconu a transformat două aruncări libere prin care CET Govora a condus chiar cu 2-1. Următoarele puncte reuşite de vâlcence (tot de Diaconu) aveau să fie înscrise abia în minutul 8, când scorul era deja 19-2 pentru arădence. Până la urmă, primele 10 minute aveau să se încheie cu 24-4 pentru echipa oaspete.
Dezastruos cu adevărat avea să fie însă doar primul sfert, în care vâlcencele n-au marcat decât acele 4 puncte. În celelalte trei sferturi, deşi au pierdut (16-23, 16-21, 10-18), Diaconu şi compania au făcut-o totuşi cât de cât rezonabil.
Au marcat pentru CET Govora: Florina Diaconu – 28 puncte (2×3, 10/12), Luiza Voinea – 5 (1×3, 0/2), Ana Maria Chirilă – 4 (4/4), Bianca Barbu – 3 (1/2), Ana Maria Mesaroş – 2, Carmen Bagiu – 2 (2/2), Janina Simionca – 2. Au mai jucat: Cristina Duma (0/2), Laura Bocoş, Raluca Ungureanu şi Irina Borş.

Tot Florina Diaconu duce greul

De departe, cea mai utilă jucătoare de pe teren a fost şi de această dată Florina Diaconu, care-a marcat mai mult de jumătate din punctele echipei vâlcene, iar în plus a creat şi alte faze periculoase din care coechipierele sale au finalizat. Celelalte baschetbaliste trimise de Mihai Toma pe teren au persistat în greşeli, atât în atac, cât şi-n apărare.

Vâlcencele vor să evite locul 7

Dacă înfrângerea cu BC ICIM Arad era oarecum previzibilă (poate nu şi scorul!), eşecurile cu Rapid Bucureşti şi CST Alexandria au complicat situaţia echipei vâlcene, care poate pica până pe locul 7 în clasament, o poziţie deloc pe placul oficialilor vâlceni. „Trebuie neapărat să evităm locul 7, care ne-ar face să întâlnim CSŞ-LMK Sf. Gheorghe în primul tur din play-out”, s-a exprimat antrenorul Mihai Toma.
În momentul actual, din rândul formaţiilor de la mijlocul clasamentului, baschetbalistele de la CET Govora nu mai au de jucat decât cu Sportul Studenţesc în deplasare. Cum bucureştencele pregătite de Predrag Vasic vor de asemenea să prindă locul 6, meciul direct, care va avea loc miercuri, 12 martie, în Capitală, va fi decisiv pentru ambele grupări.

Rapid, cel mai accesibil adversar în play-off

Ţinând cont de valoarea grupărilor care se bat pentru un loc pe podiumul Diviziei A, vâlcencele şi-au făcut deja planurile pentru play-off. Astfel, cel mai accesibil adversar rămâne Rapid Bucureşti, echipă cu care CET Govora ar putea juca în sferturi. Lucrurile ar sta şi mai bine dacă giuleştencele ar termina sezonul regulat pe locul 3, iar echipa soţilor Toma pe 6. În acest caz, dacă vor elimina gruparea din Capitală, vâlcencele vor avea şansa de a prelua poziţia Rapidului şi a disputa în finala mică mai multe meciuri pe teren propriu. „Vom face şi noi nişte calcule să vedem cu cine ar fi mai bine să picăm în play-off şi pe ce loc să ne clasăm la finele sezonului regulat”, ne-a confirmat antrenorul Mihai Toma.