Volei

Ardelencele, mai norocoase decât fetele lui Toma

CET Govora – „U” Cluj-Napoca 80-85

Calificată fără probleme în sferturile de finală ale Cupei României la baschet feminin, CET Govora încearcă în premieră să acceadă şi-n Final Four. Pentru a ajunge însă la turneul final, elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma trebuie să elimine „U” Cluj-Napoca, o grupare extrem de ambiţioasă, care s-a dovedit a fi în turul campionatului o nucă foarte greu de spart. La fel au stat lucrurile şi-n primul meci al sferturilor Cupei României, care s-a disputat miercuri, 6 februarie, în Sala Traian. Deocamdată, ardelencele au cele mai mari şanse calificare, graţie victoriei repurtate în duelul de săptămâna trecută de la Rm. Vâlcea (80-85). Eşecul drastic suferit toamna trecută chiar în Sala Traian (46-67), le-a ambiţionat la maxim pe vâlcence, care-au dorit să-şi spele păcate în faţa propriilor suporteri în această dublă manşă din Cupa României.

Învinse în ultimul sfert

Începutul meciului a confirmat aşteptările spectatorilor din tribune, CET Govora fiind echipa aflată pe val. Baschetbalistele noastre s-au desprins la 21-15 în minutul 8, însă finalul primului sfert avea să consfinţească un avantaj mai mic (28-25). În al doilea sfert s-a mers cap la cap, ambele echipe trecând pe rând la conducere. Echilibrul a fost evidenţiat şi de scorul egal consemnat la pauză (45-45).
La reluare, trupa soţilor Toma a intrat decisă să tranşeze soarta meciului şi s-a detaşat la 55-50, iar ulterior la 60-54. Clujencele şi-au revenit rapid, au restabilit egalitatea (60-60), dar în finalul sfertului, tot echipa noastră a fost mai eficace, iar scorul a urcat la 69-65. Mai mult decât atât, vâlcencele s-au desprins chiar la 72-65 în minutul 31, însă a urmat apoi declinul. Eliminarea pentru cinci greşeli personale a Ralucăi Ungureanu (în minutul 34), a turnat plumb în picioarele celorlalte jucătoare, care şi-au regăsit cu greu cadenţa, iar adversarele au egalat iarăşi situaţia (72-72). Aruncările de 3 puncte au fost arma cu care CET Govora a încercat să pună distanţă pe tabela de marcaj faţă de adversare, iar la acest capitol principalele marcatoare a fost Janina Simionca (6 reuşite), această fiind secondată de Carmen Bagiu şi Laura Bocoş (fiecare cu câte 2). Ulterior, a fost descalificată şi Ana Maria Chirilă (în minutul 38, la scorul de 75-72 pentru vâlcence), iar lupta sub panou era definitiv pierdută. Jucătoarele antrenate de Simona Muşat au fost mai proaspete în finalul meciului, iar din acest punct de vedere au excelat americancele Tasha Phillips (24 de puncte înscrise) şi Cherrise Graham (19), principalele marcatoare din echipa clujeană. Pe acest fond, „U” s-a desprins la 77-82 în minutul 38, însă vâlcencele au avut şansa de a reveni în joc la 80-83, când o aruncare de 3 puncte al Florinei Diaconu a fost anulată de arbitrii Marius Ciulin şi Mihai Săndulache pentru motivul că mingea ar fi atins instalaţia înainte de a intra în coş. Ultimul atac a aparţinut clujencelor, care-au punctat pentru 80-85 şi-au stabilit astfel scorul final.
Au marcat pentru CET Govora: Janina Simionica – 24 puncte (6×3), Florina Diaconu – 19 (9/9), Laura Bocoş – 12 (2/3), Carmen Bagiu – 10 (2×3), Luiza Voinea – 6, Raluca Ungureanu – 5 (1/4) şi Ana Maria Chirilă – 4.

„Avem încă şanse de calificare”

A doua înfrângere din acest sezon în faţa echipei clujene a creat deja ideea că vâlcencele suferă de un complex în faţa ardelencelor, lucru infirmat însă de antrenorul Mihai Toma. „Nu e vorba în nici un caz de un «complex». Clujencele sunt mai bune, s-au şi întărit în iarnă, în timp ce noi am rămas aceeaşi echipă din tur, atunci când am pierdut la 20 de puncte. Acum, am condus 38 de minute şi am pierdut greu pe final, datorită fondului de jucătoare. Ne-au fost eliminate trei jucătoare pentru cinci greşeli personale, în timp ce în tabăra adversă nu s-a întâmplat nimic de acest gen. Apoi, a mai contat şi acel coş de 3 puncte din finalul meciului, care-a fost valabil, dar nu a fost acordat de arbitri. De altfel, unul dintre cei doi arbitri a venit şi-a recunoscut la final că mingea n-a atins instalaţia. S-ar fi făcut 83-83 şi nu ştim ce se întâmpla în continuare. Aveau atacul, dar ne puteam apăra bine, poate intram în prelungiri. Este adevărat, nu prea mai aveam gloanţe, însă meritam încă o şansă. În fine, nu trebuie să acuzăm doar arbitrii pentru acest eşec, deşi a mai fost o fază controversată, la un coş de 2 puncte înscris de Chirilă, pe care arbitrii l-au anulat pentru paşi”, a spus Toma.
„Oricum, faţă de meciul tur, am înregistrat un progres evident în ceea ce priveşte eficacitatea. Iar în plus am observat şi o schimbare de atitudine din partea jucătoarelor. Rămânem însă în continuare deficitari sub panou, pentru că aici am pierdut meciul. Şi Chirilă, şi Mezaroş, au ratat din poziţii mai mult decât favorabile. Una peste alta a fost un joc frumos şi chiar dacă am pierdut sunt mulţumit de evoluţia fetelor. Mai avem încă şanse de calificare, dar totuşi va fi foarte greu să câştigăm în deplasare. Avem cinci puncte de recuperat, dar la cum am jucat şi am condus în permanenţă, chiar cu 6-7 puncte, totul e posibil. Dacă am fi reuşit în acele momente să ne desprindem, poate că altul ar fi fost deznodământul. La 10-12 puncte diferenţă nu mai puteam pierde. Am greşit însă multe mingi uşoare, iar de acestea a depins rezultatul final. Trebuia să apăsăm pe acceleraţie şi să ne desprindem”, a mai declarat antrenorul Mihai Toma.

Raluca Ungureanu, abonată la eliminări

Altfel, tehnicianul echipei vâlcene a deplâns „obiceiul” unor jucătoare (gen Raluca Ungureanu şi Carmen Bagiu) de a acumula regulat câte cinci greşeli personale, aproape meci de meci. „Unele dintre acele faulturi făcute de Raluca Ungureanu şi Carmen Bagiu au fost inutile. Mai ales că nu s-au întâmplat în apărare, ci în atac, pe nişte blocaje. Am terminat vreo 7-8 atacuri cu fault, deci fără a mai arunca la coş. Practic, din momentul când Ungureanu a ieşit din teren s-a cam rupt jocul. Mai ales în apărare, unde am început să primim coş după coş, acolo s-a văzut în principal absenţa ei. Mai rău este faptul că aceste eliminări încep să devină un obicei, atât la Ungureanu, cât şi Bagiu, şi nu e bine deloc. Aceste cinci faulturi meci de meci încep să-şi lase amprenta pe evoluţia echipei”, a apreciat Toma.

Returul se joacă pe 20 februarie

Manşa retur a acestei partide se va disputa miercuri, 20 februarie, la Cluj-Napoca, însă până atunci vâlcencele se vor mai deplasa odată în Ardeal, sâmbătă, 16 februarie, pentru meciul din campionat. „Amândouă meciurile au importanţa lor, dar personal pe mine mă interesează cel mai mult jocul din campionat. Cupa României are însemnătatea importanţa ei, este într-adevăr un trofeu, dar nu e foarte interesantă. Campionatul este însă esenţial, acolo lucrurile stau altfel, Clujul stă în coasta noastră, aşa că trebuie să jucăm bine şi să nu pierdem”, a încheiat Toma.