Volei

Greu, dar meritat

CSM Oradea – CET Govora 65-75

În ciuda achiziţiilor de senzaţie din această vară, CET Govora încă îşi mai caută ritmul. Nu doar înfrângerea categorică de pe teren propriu cu „U” TCRE Cluj-Napoca, ci şi meciurile mai puţin reuşite cu Rapid Bucureşti, iar acum cu CSM Oradea, vorbesc de la sine despre această stare de fapt existentă la echipa antrenată de soţii Mihai şi Antoaneta Toma. Nici nu se poate altfel, atâta timp cât Florina Diaconu şi Carmen Bagiu, jucătoare care altădată făceau zile fripte echipei vâlcene, încă nu-şi regăsesc cadenţa.
La Oradea, în faţa unei grupări extrem de ambiţioase, elevele soţilor Toma au avut probleme serioase doar în primele 10 minute de joc, încheiate la egalitate (16-16).

Din al doilea sfert însă, CET Govora a început să apese uşor pe acceleraţie, suficient pentru a se detaşa pe tabela de marcaj. În aceste condiţii, aşa cum era de aşteptat, la pauză, scorul era favorabil echipei noastre (36-27). Vâlcencele au controlat ostilităţile şi-n al treilea sfert, deşi replica bihorencelor a fost cât se poate de dârză. Fetele de la CET Govora s-au distanţat la 53-40 după 30 de minute de joc, dar n-au mai putut să facă faţă iureşului gazdelor în ultimul sfert, câştigat de CSM Oradea cu 25-22. Scorul final a consfinţit însă o victorie mai mult decât meritată a baschetbalistelor noastre (75-65).

Derbi pentru locul 2 cu CST Alexandria

La finele acestei săptămâni, mai precis sâmbătă, 24 noiembrie, de la ora 19.00, imediat după meciul pe care băieţii de la BC Rm. Vâlcea îl vor disputa în compania formaţiei CSM Leonardo Oradea, va fi rândul jucătoarelor pregătite de Mihai şi Antoaneta Toma să intre în scenă. Meciul CET Govora – CST Alexandria, adică între ocupantele locurilor 2 şi 3 în ierarhia la zi a Diviziei A de baschet feminin, este de departe marele derbi al rundei.
Întâlnirea va fi cel mai bun prilej pentru jucătoarele vâlcene de a recâştiga încrederea suporterilor, o victorie împotriva grupării din Alexandria fiind sinonimă cu clasarea pe locul secund la finele turului. „Este un meci foarte important pentru noi. Va trebui să contracarăm deopotrivă jocul foarte avântat al echipei din Alexandria, dar şi jucătoarele americane a căror valoare este recunoscută în ţară”, a declarat preşedintele grupării vâlcene, Dorin Vlad, înaintea partidei de sâmbătă.