Volei

Vâlcencele, în vârf de forma

CST Alexandria – CET Govora 59-76

Vâlcencele, în vârf de formă

După uluitorul meci pierdut în prima rundă la Naţional Iaşi, CET Govora a revenit pe linia de plutire. Victoria surprinzătoare cu Sportul Studenţesc şi acum succesul absolut normal repurtat în deplasarea de la CST Alexandria au renăscut speranţele în tabăra vâlceană. Elevele lui Mihai Toma ar putea să profite de stângăciile celorlalte echipe şi să ia o opţiune importantă pentru locul al patrulea în clasament. La Alexandria, vâlcencele au fost puse în dificultate doar în primul sfert, atunci când scorul a fost egal (14-14). Diferenţa netă de valoare şi de clasă şi-a spus cuvântul din al doilea sfert. CET Govora şi-a depăşit clar adversarele, a fost 24-13 pentru fetele noastre, care le-au avut principale marcatoare pe Ana Maria Mezaroş şi Janina Simionca. Nici după pauză, echipa pregătită de Mihai Toma nu le-a lăsat vreo şansă gazdelor, care, aşa cum se cunoaşte, au izbutit înainte de începerea campionatului să le învingă pe vâlcence într-o partidă amicale jucată chiar în Sala „Traian”. De data aceasta, CET Govora a fost o altă echipă, astfel că a câştigat şi sferturile 3 şi 4 cu 17-15 şi respectiv 21-15. Victoria vâlcencelor nu a putut fi pusă la îndoială, iar scorul final (76-59) ne scuteşte de alte comentarii.

Au marcat pentru formaţia vâlceană: Ana Maria Mezaroş (21 puncte), Janina Simionca (17, 4×3), Laura Bocoş (16, 1×3), Adina Pop (11), Cristina Duma (7, 1×3) şi Magda Niţu (4, 1×3).

Superioare la toate capitolele

„Am început cu teamă, dar uşor-uşor ne-am desprins. Poate a contat şi experienţa noastră superioară, dar a fost greu să ne impunem în faţa a aproape 500 de spectatori foarte gălăgioşi. Sunt mulţumit de evoluţia mai multor jucătoare, mă refer la Ana Maria Mezaroş, la Laura Bocoş, care-au jucat altceva faţă de meciurile precedente”, a spus Mihai Toma la finele partidei de la Alexandria.

Adina Pop, accidentată grav

Bucuria succesului de la Alexandria a fost umbrită de accidentarea gravă a Adinei Pop, care-a fost dusă de urgenţă la spital, iar duminică s-a aflat pentru analize mai ample la Bucureşti. Antrenorul Mihai Toma ne-a spus că tânăra şi talentata jucătoare vâlceană este suspectă de ruptură de ligamente.

Cu ochii după viitoarele adversare

CET Govora va juca în viitoarele etape ale Diviziei A cu Magic Sibiu şi „U” Cluj-Napoca. În perspectiva acestor confruntări, oficialii grupării vâlcene sunt hotărâţi să evite orice surpriză. Tocmai de aceea, tehnicianul Mihai Toma va fi prezent miercuri, 25 octombrie, la Sibiu, la meciul direct dintre cele două formaţii ardelene, restanţă din runda inaugurală a primului eşalon. „Vom viziona la faţa locului acest meci, îl vom şi filma, iar apoi îl vom analiza pe îndelete acasă pentru a evita orice surpriză în partidele pe care le vom susţine cu echipele din Sibiul şi Cluj”, ne-a declarat Mihai Toma.