Volei

Play-out-ul poate începe!

BC Rm. Vâlcea – CSM Oradea 98-108

Iubitorii baschetului vâlcean au aşteptat cu mare interes meciul pe care echipa pregătită de Cristian Achim l-a susţinut acasă în compania formaţiei CSM Leonardo Oradea. Adversarii, nu păreau a constitui la prima vedere o trupă de speriat, dar pe teren altfel au stat lucrurile. Echipa de pe locul 10 în Divizia A, care-a folosit pe toată durata disputei doar 6 jucători, a dominat meciul în marea majoritate a timpului de joc, având în belgianul Julien Rahier un marcator redutabil, ce-a înscris în total nu mai puţin decât 40 de puncte. Astfel, se poate spune că pentru BC Rm. Vâlcea sezonul regulat s-a încheiat aici, fiind greu de crezut că elevii lui Cristi Achim şi Gogu Manolescu ar putea produce surpriza în ultima rundă, în faţa grupării Gaz Metan Mediaş.

S-au prăbuşit în ultimul sfert

Orădenii au pus stăpânire pe joc încă din primele minute ale întâlnirii şi s-au distanţat rapid pe tabela de marcaj, iar la finele primului sfert aveau deja un avantaj concludent (34-23). Jucând parcă după o altă partitură, BC Rm. Vâlcea şi-a revenit miraculos în al doilea sfert, a echilibrat situaţia din toate punctele de vedere, inclusiv în ceea ce priveşte scorul, şi, fapt mai rar întâlnit, s-a impus în cele zece minute de joc tot cu 34-23. În aceste condiţii, la pauză s-a consemnat egalitatea (57-57), iar meciul rămânea deschis oricărui rezultat.
După revenirea de la vestiare, cele două echipe au jucat mult mai prudent, nici una dintre ele nefiind dispusă să mai facă greşeli inutile. S-a mers la cap, însă spre finalul sfertului al treilea, tot oaspeţii s-au desprins la 3 puncte (78-75). În ultimele zece minute de joc, după eliminarea din echipa vâlceană pentru câte cinci greşeli personale a jucătorilor Barson Collins şi Mădălin Nicolae, totul era încheiat. CSM Oradea a forţat doar atât cât a fost nevoie pentru a-şi apropia o victorie care nu-i foloseşte la nimic, decât poate pentru palmares, la un scor confortabil (108-98).
Au marcat pentru BC Rm. Vâlcea: Jamaal Miller – 34 de puncte (4×3), Vasile Ştefan – 19 (1×3), Vladimir Milosevic – 12 (1×3), Nikola Radmanovac – 11 (1×3), Barson Collins – 8, Viorel Nănescu – 6, Rareş Paşca – 3, Lucian Călin – 3 şi Mădălin Nicolae – 2.

A mers atacul, nu şi apărarea!

În ciuda eşecului suferit în faţa orădenilor, antrenorul Cristian Achim a găsit şi lucruri bune de care să se lege, cum ar fi de exemplu prestaţia din ce în ce mai bună a lui Vasile Ştefan: „Orădenii au fost mai buni decât noi. Am pierdut pe mâna noastră, nu avem ce să reproşăm arbitrajului, care, deşi a fost oarecum ciudat, nu a dezavantajat nici una dintre echipe. Am fost depăşiţi prea uşor în defensivă, pentru că în rest, în atac, ne-am făcut din plin datoria. Am marcat 98 de puncte, suficient cât să putem câştiga un meci, dar din păcate, în apărare am avut probleme mari. Belgianul Julien Rahier a fost fenomenal, a dat nu mai puţin decât 40 de puncte şi a avut nişte procentaje uluitoare la toate capitolele. Din echipa noastră, merită remarcată evoluţia lui Jamaal Miller şi a lui Vasile Ştefan – care-a înscris 19 puncte, record personal la un meci de Divizia A, fapt care confirmă ceea ce eu am spus de mai mult timp, că este un jucător care creşte în valoare de la meci la meci. Am plătit tribut însă faptului că doi dintre jucătorii noştri, Viorel Nănescu şi Rareş Paşca, au avut febră, şi chiar dacă au evoluat, nu au făcut-o la capacitatea lor maximă”.

BC Rm. Vâlcea – Gaz Metan Mediaş
Pentru oaspeţi, doar victoria contează

Marţi, 27 martie, de la ora 17.00, BC Rm. Vâlcea joacă în Sala „Traian”, ultimul meci din cadrul sezonului regulat. Elevii lui Cristi Achim dau piept cu Gaz Metan Mediaş, o grupare care-a avut un tur de campionat aproape perfect (a „iernat” chiar pe locul 4 în Divizia A), dar care-a cunoscut o cădere inexplicabilă în retur, datorită căreia se zbate acum din greu să obţină un loc în play-off. „E un meci foarte important pentru oaspeţi, aşa că nu e de mirare că-şi vor lua probabil toate măsurile pentru a câştiga la Vâlcea”, ne-a spus tânărul tehnician vâlcean înaintea disputei cu echipa din Mediaş.

Arbitrul Laszlo Bukuresti, schimbat de la meciurile Vâlcii

FR Baschet a modificat brigăzile de arbitri la ultimele meciuri disputate de BC Rm. Vâlcea în sezonul regulat. După gafa de a-l delega pe Laszlo Bukuresti (Sovata) la trei meciuri consecutive ale echipei BC Rm. Vâlcea (cu Mobitelco Cluj, CSM Oradea şi Gaz Metan Mediaş), oficialii forului din Capitală s-au văzut nevoiţi să facă schimbări esenţiale. Astfel, în prima fază, meciul de sâmbăta trecută cu CSM Oradea a fost condus de o brigadă formată din Stelian Bănică, Viorel Constantinescu şi Mihai Săndulache. De asemenea, Bukuresti a fost „scos din schemă” şi la partida cu Gaz Metan Mediaş de marţi, 27 martie, care va fi oficiată de Marius Udrică, Gabriel Roceanu şi Alin Roşu. Gurile rele vorbesc de faptul că-n mare parte aceste modificări s-au datorat prezenţei şefului arbitrilor din baschetul românesc, Ion Olaru, la meciul cu Mobitelco, atunci când s-a convins că Laszlo Bukuresti nu mai are ce căuta la Vâlcea, după prestaţia potrivnică echipei noastre din jocul cu trupa din Cluj-Napoca.

S-au jucat restanţele

Înaintea etapei desfăşurate la finele săptămânii trecute în Divizia A de baschet masculin, s-au disputat şi ultimele trei meciuri restante. Astfel, s-a reuşit respectarea regulamentului care prevede ca toate restanţele să fie jucate obligatoriu înaintea desfăşurării ultimelor două runde din sezonul regulat.
Marţi, 20 martie, la Mediaş, s-au întâlnit echipa din localitate, Gaz Metan, şi vicecampioana sezonului precedent, Mobitelco Cluj-Napoca. După un meci pe care l-au dominat de la un capăt la celălalt, medieşenii s-au impus cu 84-74.
Celelalte restanţe au avut în prim plan formaţia West Petrom Arad, bănăţenii fiind nevoiţi să dispute trei partide în trei zile. Au jucat mai întâi joi, 22 martie, pe teren propriu cu Cuadripol Braşov şi au pierdut cu 77-73, apoi vineri, la Piteşti, unde-au suferit o nouă înfrângere (79-107), pentru ca sâmbătă, în etapa normală a Diviziei A să fie învinşi şi-n Capitală de Dinamo cu 88-67.