Volei

Mai rău nu se putea!

CSM Târgovişte – CET Govora 93-41

CET Govora nu a întrecut aşteptările la Târgovişte, în fieful echipei clasate pe primul loc în Divizia A, fiind depăşită categoric de o grupare care a făcut practic tot ce a vrut pe teren. În ciuda scorului consemnat la final (93-41 pentru multipla campioană a ţării), formaţia vâlceană a început însă bine meciul de la Târgovişte. Jucătoarele pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma au avut 7-0 în minutul 3 şi s-au păstrat la conducerea partidei până la jumătatea primului sfert (12-10). Din acel moment, totul s-a rupt, gazdele au trecut în avantaj, în timp ce vâlcencele s-au întrecut în gafe.

Al doilea sfert avea să fie pur şi simplu catastrofal pentru fetele de la CET Govora, care au marcat doar 3 (trei) puncte, primind în schimb nu mai puţin decât 39! După pauză, vâlcencele au arătat o altă faţă, s-au concentrat mai mult, poate şi pentru că târgoviştencele au redus turaţia, iar CET Govora a reuşit să câştige sfertul al treilea cu 17-16. Ultimele 10 minute de joc au fost din nou la discreţia echipei gazdă, care s-a impus cu 19-9. Punctele echipei vâlcene în meciul de la Târgovişte au fost marcate de Florina Diaconu – 14 (2×3, 4/4), Janina Simionca – 11 (2×3, 1/4), Raluca Ungureanu – 6 (2/2), Irina Borş – 4, Milena Krstajic – 3 (1/3) şi Marijana Ivovic – 3 (1/4).

„O înfrângere care m-a lăsat fără cuvinte”

Tehnicianul Mihai Toma s-a temut de meciul de la Târgovişte. Încă dinaintea partidei ştia că, deşi echipa pe care o pregăteşte se află pe locul 4, împotriva liderei Diviziei A elevele sale vor avea o viaţă grea. Rezultatul consemnat la finele partidei a confirmat temerile antrenorului de la CET Govora. „E o înfrângere care m-a lăsat fără cuvinte. Nici măcar în excursie nu pot să zic că am fost! Am început însă bine meciul, am condus cu 7-0, însă a venit sfertul al doilea şi măcelul pentru noi! Am primit aproape 40 de puncte precum în curtea şcolii: pierdeam uşor mingea, dâmboviţencele porneau pe contraatac, însă jucătoarele noastre nici măcar nu au schiţat vreun gest că vor să alerge în apărare şi să încerce să stopeze acţiunile declanşate de adversare. La pauză, le-am muştruluit pe fete, situaţia s-a schimbat, am câştigat sfertul al treilea, însă doar atât. Toate jucătoarele au evoluat slab, începând cu Florina Diaconu şi Milena Krstajic. Iar despre Marijana Ivovic, ce pot să zic? A fost pur şi simplu un măscărici pe teren, au râs toţi oamenii din sală de ea, de gafele pe care le-a făcut! N-a zis nimeni că trebuie să câştigăm la Târgovişte, dar nici să ne batem joc nu era nevoie. Acest meci m-a convins încă o dată că în această iarnă este nevoie de o primenire a lotului. În mod cert, 2-3 jucătoare nu vor mai juca în retur la CET Govora”, ne-a spus Toma după meciul de la Târgovişte.

Diferenţe la buget şi la scor

Cele 52 de puncte cu care CSM Târgovişte s-a impus în faţa echipei CET Govora au evidenţiat într-un fel şi diferenţa enormă dintre bugetele celor două grupări. Dacă formaţia dâmboviţeană poate conta pe 600.000 euro, CET Govora atinge doar 100.000, iar acest lucru spune multe despre handicapul cu care elevele antrenorului Mihai Toma au început acest joc. Din păcate, spre deosebire de fotbal, unde se mai pot întâlni surprize, grupările bogate fiind adesea învinse de cele mici, în baschet acest lucru este aproape imposibil.

Olimpia Bucureşti vine în Sala Traian

În următoarea etapă a campionatului intern, care va avea loc sâmbătă, 20 decembrie, baschetbalistele de la CET Govora au o misiune uşoară în faţa echipei Olimpia Bucureşti, grupare situată pe locul 13 în Divizia A. Cum în acest meci nu se pune decât problema scorului final, este foarte posibil ca antrenorii Mihai şi Antoaneta Toma să menajeze câteva dintre jucătoarele de bază, în perspectiva meciului cu Rapid, care va avea loc în ultima etapă a turului, mai precis marţi, 23 decembrie, în Capitală.

Krstajic şi Ivovic pleacă după 20 decembrie

La Târgovişte, CET Govora nu s-a mai putut baza pe serviciile a două dintre jucătoarele din spaţiul ex-iugoslav, Ljiljana Latinovic şi Tijana Rus, care au fost nevoite să întoarcă în ţara lor natală după ce le-a expirat viza de şedere în România. Situaţia se anunţă a fi din ce în ce mai critică dacă ţinem cont de faptul că şi celelalte două „straniere” din lotul echipei CET Govora, Milena Krstajic şi Marijana Ivovic, vor mai rămâne la Rm. Vâlcea doar până aproape de finele anului. Nici acestea însă nu vor mai prinde ultimul meci cu Rapid, din Capitală. „Vom avea serios de furcă în faţa Rapidului, în ultima etapă a turului, mai ales că meciul se dispută la Bucureşti. Voi fi nevoit să aliniez o echipă extrem de tânără, cu cinci junioare, aşa că ne va fi foarte greu să ne întoarcem victorioşi din Capitală. Din calculele noastre, un eşec împotriva Rapidului, ne-ar arunca tocmai pe locul 7. Astfel, toate eforturile depuse de-a lungul turului, pentru a ne situa pe o poziţie cât mai bună, s-ar spulbera ca prin farmec”, a subliniat Mihai Toma.