Tricolorele, fără medalie la Euro 2008

Naţionala de handbal feminin a ţării noastre nu a reuşit să se întoarcă acasă cu o medalie de la turneul final al Campionatului European din Macedonia. Tricolorele pregătite de Radu Voina şi Vlad Caba au plătit tribut gafelor din partida cu Spania, care ne-a învins mai mult decât categoric (26-18), rezultat care a calificat echipa iberică în semifinalele competiţiei.

România a ratat semifinalele

Danemarca a oferit o şansă în plus României prin victoria obţinută în faţa Spaniei (26-23), însă ulterior Ungaria nu a mai reuşit acelaşi lucru şi a părăsit terenul învinsă, cu scorul de 23-21, deşi la un moment dat, în prima repriză, Anita Gorbicz şi compania aveau patru goluri avantaj.

În aceste condiţii, greul a căzut pe umerii tricolorelor, care trebuiau să învingă sau cel puţin să termine la egalitate în confruntarea cu campioana olimpică şi europeană en-titre, Norvegia. Lucru care, din păcate, nu s-a întâmplat, nordicele anulându-ne încă de la început speranţele, jucătoarele antrenate de Marit Breivik impunându-se până la urmă cu 37-31 (19-14). Spania a acces practic în semifinale tocmai datorită faptului că a reuşit să smulgă un punct Norvegiei (21-21), în prima fază a competiţiei, rezultat care avea să se dovedească decisiv pentru stabilirea echipei care a terminat pe locul secund în Grupa I. Fără acel egal, ibericele ar fi adunat doar 5 puncte (cu unul mai puţin decât România) şi nu ar mai fi ajuns în semifinale.

Palidă consolare: locul 5

În meciul pentru locurile 5-6, România a întâlnit Croaţia, o echipă extrem de ambiţioasă care le-a stors complet de puteri pe tricolore. Naţionala noastră a încheiat primele 30 de minute în avantaj (17-15), însă la finele celor 60 de minute regulamentare de joc cele două reprezentative se aflau la egalitate (29-29), astfel că a fost nevoie de disputarea unei reprize de prelungiri. Jucătoarele pregătite de Radu Voina şi Vlad Caba au strâns din dinţi, au uitat pentru cinci minute de oboseala acumulată de-a lungul celor şapte meciuri disputate în 10 zile şi s-au impus până la urmă cu 36-33.

Norvegia, pentru a patra oară campioană europeană

Cotată cu prima şansă la câştigarea trofeului, Norvegia a confirmat părerile specialiştilor şi şi-a trecut în palmares un nou titlu de campioană europeană. În finală, nordicele au depăşit fără probleme naţionala Spaniei (34-21), aşa cum nu au făcut-o în prima fază a grupelor. Norvegia a devenit astfel cea mai titrată echipă pe plan european, cu patru trofee câştigate, fiind secondată de Danemarca (3) şi Ungaria (1).

Narcisa Lecuşanu, operată la pomete!

Bucuria victoriei asupra Croaţiei a fost umbrită de accidentarea la pomete a Narcisei Lecuşanu, care a şi fost operată luni dimineaţa, pentru a i se pune osul la loc. Interul stâng al naţionalei a fost împinsă de o adversară şi s-a lovit frontal de o alta jucătoare croată, fiind diagnosticată cu dublă fractură de pomete. Lecuşanu a devenit astfel cea de-a treia jucătoare a naţionalei accidentată la Campionatul European din Macedonia, după portarul Paula Radulescu (entorsă la genunchi) şi extrema Ramona Maier (fractură deschisă la degetul mic al mâinii drepte).