Volei

Miracolul continuă

CET Govora – „U” TCRE Cluj-Napoca 63-56
• conduse încă din primul sfert, baschetbalistele antrenate de Mihai Toma şi-au apropiat victoria în finalul meciului, mai precis după minutul 37

CET Govora a reuşit încă o victorie de senzaţie în Divizia A de baschet feminin. Elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma s-au impus sâmbăta trecută în faţa grupării „U” TCRE Cluj-Napoca, la capătul unui meci extrem de aprig disputat. Succesul a ajutat echipa vâlceană să-şi consolideze locul 4 în clasamentul Diviziei A, o poziţie greu de prevăzut înainte de startul sezonului. Vâlcencele au început bine meciul, au avut 5-0 în minutul 3, şi se părea că pot să pună stăpânire pe joc. N-a fost însă decât un simplu foc de paie, pentru că a urmat o perioadă nefastă.

Baschetbalistele pregătite de Mihai Toma s-au blocat subit, n-au mai găsit deloc drumul spre coşul advers, iar de aici au apărut problemele. Fără a mai înscrie vreun punct timp de aproximativ cinci minute CET Govora s-a văzut condusă la un moment dat cu 18-5, scorul la finele primului sfert fiind de asemenea favorabil clujencelor (19-9). CET Govora a evoluat altfel din sfertul secund. Vâlcencele au făcut o cursă de urmărire nebună, pentru un succes atât de mult dorit. Elevele soţilor Toma au redus treptat din handicap, iar la pauză nu mai erau decât 4 puncte de recuperat (29-33). În sfertul al treilea, spre disperarea antrenorului Mihai Toma, clujencele au găsit însă mereu resurse pentru a păstra câteva puncte în plus peste fetele noastre (45-49). Ultimele 10 minute au fost interzise cardiacilor. În minutul 37, la scorul de 56-56 o aruncare de trei puncte a Milenei Krstajic a îngheţat echipa clujeană, care a fost incapabilă să mai reacţioneze, iar până la final nu a mai înscris nici un coş. Florina Diaconu a semnat ultimele 4 puncte ale echipei vâlcene, toate din aruncări libere, aşa că scorul final a fost de 63-56 pentru CET Govora.
În acest meci, punctele echipei vâlcene au fost marcate de Florina Diaconu – 23 (1×3), Milena Krstajic – 15 (3×3), Tijana Rus – 12 (1×3), Ljlijana Latinovic – 7 (1×3) şi Raluca Ungureanu – 6.

Mihai Toma: „Am mai făcut o minune!”

Chiar dacă evoluţia unor jucătoare l-a nemulţumit, antrenorul Mihai Toma s-a bucurat la final pentru victoria obţinută în faţa clujencelor. „Am câştigat greu, dar e bine că am izbutit totuşi să obţinem chiar şi aşa această victorie extrem de preţioasă. Succesul s-a datorat în special voinţei extraordinare arătate în defensivă în ultimul sfert, atunci când am întors rezultatul. Începutul meciului a fost catastrofal, însă apoi ne-am revenit, am fost aproape de clujence, dar nu am reuşit să preluăm conducerea. Ştiam că odată ce vom face acest lucru adversarele se vor pierde, iar misiunea noastră se va uşura. Cunosc bine echipa din Ardeal, pe antrenorul ei, care de asemenea n-a mai ştiut ce să facă în momentele când am revenit puternic, în ultimul sfert”, a spus antrenorul Mihai Toma după victoria în faţa ardelencelor. „Am traversat două săptămâni grele, în care am efectuat antrenamente în efectiv incomplet, iar victoria poate fi catalogată drept o minune. De altfel, s-a văzut din plin în unele momente ale meciului lipsa de pregătire, carenţe în relaţiile de joc. Cred, pe bună dreptate, că dacă fetele noastre ar fi fost la capacitate maximă din punct de vedere al pregătirii atunci altul ar fi fost rezultatul final, le-am fi bătut probabil cu un scor mult mai concludent”, a adăugat apoi Toma, tehnicianul echipei CET Govora apreciind prestaţia arbitrilor Grigoraş şi Şerban.

Diaconu, Ungureanu, Krstajic – un trio formidabil

Echipa vâlceană a trecut cu brio peste problemele iscate în ultimele două săptămâni, atunci când, din motive financiare, cele patru „straniere” au refuzat să se mai antreneze. Toate s-au aflat totuşi pe teren în partida cu „U” TCRE Cluj-Napoca, însă au avut evoluţii modeste, cu excepţia Milenei Krstajic, despre care antrenorul Mihai Toma spune că şi-a câştigat un loc de titulară. „Condiţiile în care am disputat acest meci au fost cu totul speciale: cu jucătoare care nu au prea făcut antrenamente, cu Raluca Ungureanu care a evoluat aproximativ 35 de minute cu entorsă. Deşi accidentată, Ungureanu ne-a ajutat însă foarte mult, îndeosebi în apărare, faţă de Marijana Ivovic de exemplu, care n-a reuşit decât să îngroape echipa. În mod cert, Ivovic este veriga slabă a echipei. Singura dintre jucătoarele străine care a făcut un joc bun a fost Milena Krstajic, despre care cred că încet-încet o să-şi câştige un loc în primul «cinci»! Celelalte trei «straniere» au evoluat slab, practic cam la un sfert din capacitatea lor reală. Rus şi Latinovic au fost de nerecunoscut, iar Ivovic – jalnică. Altfel, a evoluat din nou excelent Florina”, a precizat Mihai Toma.
În situaţia în care jucătoarele din spaţiul ex-iugoslav nu ar fi revenit la sentimente mai bune faţă de echipă şi ar fi refuzat să intre pe teren, oficialii clubului vâlcean pregătiseră câteva soluţii de criză. Chiar şi aşa, Mihai Toma nu ar fi avut însă la dispoziţie decât nouă jucătoare, cu două mai multe decât la Alba Iulia. „Noutăţile” faţă de meciul precedent erau Milena Krstajic şi Georgiana Plăviţu, ultima dintre acestea o tânără jucătoare cu dublă legitimare (CSŞ Rm. Vâlcea şi CET Govora), care poate evolua în paralel la ambele echipe. „Vineri seara, dintre «straniere», doar Milena Krstajic şi-a exprimat dorinţa să joace, celelalte trei au refuzat şi au plecat de la antrenament. În aceste condiţii, a trebuit să ne gândim rapid la o soluţie şi am chemat-o inclusiv pe Georgiana Plăviţu”, ne-a spus Toma. Până la urmă, celelalte trei sârboiace au acceptat să joace, iar CET Govora s-a prezentat în efectiv complet împotriva ardelencelor.