Show galactic!

Podravka Koprivnica – Oltchim Rm. Vâlcea 20-30
• handbalistele antrenate de Ivica Rimanic s-au impus categoric în Croaţia şi au luat o opţiune importantă pentru calificarea în următoarea fază a Ligii Campionilor

Oltchim Rm. Vâlcea şi-a arătat cu adevărat clasa în Croaţia, în cel de-al treilea meci din cadrul actualei ediţii a Ligii Campionilor. Handbalistele pregătite de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca au trecut fără probleme de Podravka Koprivnica (30-20) şi au luat o opţiune importantă pentru calificarea în următoarea fază a celei mai puternice competiţii inter-cluburi din Europa. Oltchim a rezolvat meciul după pauză, profitând de faptul că Podravka a nu a marcat nici un gol între minutele 41 şi 55.

Prima repriză a fost echilibrată

Teama a făcut ca ambele echipe să fie cât se poate de precaute în prima repriză, care a stat în general sub semnul echilibrului. Probabil speriate de faptul că handbalistele croate le-au învins în primul meci de pe teren propriu chiar şi pe rusoaicele de la Lada Togliatti, nici vâlcencele nu au dorit să rişte prea mult. În aceste condiţii, nici una dintre echipe nu s-a desprins decisiv. Podravka s-a aflat mereu la conducere pe tabela de marcaj (cu o singură excepţie, în minutul 3, atunci când Oltchim a avut 2-1). Croatele s-au distanţat în două rânduri chiar şi la două goluri diferenţă (10-8 în minutul 17 şi 13-11 în minutul 23), însă de fiecare dată vâlcencele au reuşit să refacă handicapul. Oltchim ar fi putut termina prima repriză la egalitate, dar a irosit cu nonşalanţă un atac în ultimul minut de joc deşi se afla în superioritate numerică pe teren.

Vâlcencele au zburdat după pauză

Nimic nu părea să prevestească însă ceea ce s-a întâmplat după pauză. Vâlcencele au preluat conducerea (15-14) şi au trecut cu brio peste faptul că adversarele au întors rapid rezultatul (16-15). A urmat o perioadă excelentă a echipei vâlcene, care a înscris de cinci ori consecutiv fără să primească vreun gol şi s-a distanţat astfel la 20-16. Simţind că elevele sale şi-au cam pierdut busola, antrenorul echipei gazdă, Zdravko Zvonko a cerut time-out, iar Podravka a marcat apoi pentru 20-17 (în minutul 41), dar de aici croatelor li s-a rupt practic filmul! Vâlcencele au zburdat pe teren, s-au închis bine în defensivă, iar între buturi Luminiţa Dinu a fost iarăşi imbatabilă. Apatice, incapabile să mai facă faţă iureşului comandat de Rimanic, croatele au fost o pradă uşoară pentru Oltchim, care a marcat gol după gol, iar problema echipei învingătoare era deja rezolvată. Astfel, în minutul 54 s-a ajuns ca scorul să fie 26-17 pentru Oltchim, croatele reuşind să înscrie din nou abia în minutul 55, în urma unei aruncări de la 7 metri, pe care a transformat-o Kristina Franic. Cea mai mare diferenţă de scor a meciului s-a consemnat în minutul 57, atunci când Narcisa Lecuşanu a punctat pentru 29-19, tot 10 goluri având să se înregistreze şi la finele partidei (30-20).
Golurile echipei vâlcene în meciul de la Koprivnica au fost marcate de Ramona Maier – 7, Oana Manea – 6, Narcisa Lecuşanu – 6, Gabriella Szucs – 4, Adina Meiroşu – 2, Valentina Ardean – 2, Steluţa Luca – 2, Iulia Puşcaşu – 1.

„Nu m-am aşteptat la o victorie atât de categorică”

Importanţa partidei de la Koprivnica era recunoscută. Un eşec în Croaţia complica misiunea echipei vâlcene, în timp ce o victorie o simplifica situaţia din toate punctele de vedere, fiind greu de crezut că Oltchim nu va câştiga apoi măcar cele două meciuri de pe teren propriu, cu Podravka şi Lada, pentru a accede în următoarea fază a Ligii Campionilor. „Ne gândeam că o să fie un joc extrem de dificil, de aceea nici nu ne-am aşteptat la o victorie atât de categorică. Am făcut însă un meci excelent. La pauză le-am spus jucătoarelor că trebuie să luptăm, să nu ne mai grăbim în atac. Defensiva a fost mai bună în partea a doua a meciului, iar portarul Luminiţa Dinu a apărat formidabil. Nu trebuie să facem sărbătoare acum, şansele la calificare au crescut, dar trebuie să muncim şi mai mult”, a spus antrenorul Ivica Rimanic după meciul de la Koprivnica.
Altfel, tehnicianul croat, care a antrenat cândva chiar şi la Podravka, pe vremea când acolo evoluau Mariana Târcă şi Valentina Cozma, a dedicat succesul de la Koprivnica tuturor vâlcenilor, dar mai ales angajaţilor SC Oltchim SA, sponsorul principal al echipei de handbal feminin.

„Eşecul de la Togliatti a fost un accident”

La Koprivnica, Luminiţa Dinu a arătat din nou de ce rămâne cel mai bun portar din ţară în acest moment. Handbalista de la Oltchim a avut nu mai puţin decât 19 intervenţii salvatoare pe toată durata partidei şi a contribuit din plin, alături de celelalte jucătoare vâlcene, la un succes cât se poate de preţios. „Înaintea partidei din Croaţia, am aflat că managerul general al SC Oltchim SA, Constantin Roibu, ne-a transmis că este alături de noi şi că ne urează multă baftă, să ne întoarcem victorioase de la Koprivnica. Toate jucătoarele erau conştiente de importanţa acestui meci. Am arătat ca o adevărată echipă, chiar dacă au fost unele greşeli în prima repriză, în cea secundă ne-am concentrat mai mult şi ne-am impus categoric. Eşecul de la Togliatti a fost un accident, acum ne-am mobilizat mai mult pentru a câştiga acest joc cu Podravka, care era decisiv în lupta pentru calificare”, a declarat portarul Luminiţa Dinu.
„Meciul cu Podravka a fost unul dificil, ne aşteptam să fie aşa, dar totul e bine când se termină cu bine. Aş vrea să subliniez faptul că intervenţiile Luminiţei Dinu între buturi ne-au ajutat foarte mult, însă trebuie evidenţiat faptul că întreaga echipa s-a luptat pentru a obţine această victorie. În repriza secundă ne-am concentrat mai mult şi am crezut în şansa noastră”, a mărturisit imediat după meci şi Adina Meiroşu. Altfel, Steluţa Luca a apreciat: „Apărarea a fost arma noastră numărul unu. Am ratat mult în prima repriză, dar am crezut tot timpul că putem să învingem.

„Oltchim – cea mai bună echipă din grupă”

Antrenorul echipei Podravka şi al naţionalei Croaţiei, Zdravko Zovko, le-a felicitat pe jucătoarele vâlcene la finele partidei. „Oltchim e cea mai bună echipă din grupă şi a meritat să câştige. În repriza a doua, vâlcencele ne-au oferit o adevărată demonstraţie de handbal. Oltchim ne-a surprins din toate punctele de vedere, prin prestaţia de după pauză, prin jocul foarte bine tacticizat, iar nouă ne-a fost foarte greu să ne mai ridicăm la nivelul echipei române”, a afirmat Zovko la conferinţa de presă de după meci.

O româncă ne-a dat de furcă!

Oltchim a avut serios de furcă în Croaţia cu o.. româncă! Este vorba de portarul echipei Podravka, Paula Rădulescu-Ungureanu, care i-a făcut o bună concurenţă Luminiţei Dinu şi a dovedit că se află printre primii trei portari ai ţării şi că merită să fie selecţionată la echipa naţională. De altfel, din momentul în care românca şi-a ieşit din mână şi a fost schimbată, gruparea croată a început să încaseze gol după gol.

Suporterii vâlceni, alături de handbaliste

Echipa vâlceană a beneficiat la Koprivnica şi de sprijinul deloc neînsemnat al unui grup de aproximativ 50 de suporteri. Membrii galeriei „Brigada Zăvoi” care au făcut deplasarea în Croaţia şi-au făcut simţită prezenţa pe toată durata meciului cu Podravka, le-au încurajat permanent pe handbaliste, iar la final s-au bucurat pentru victoria obţinută de favorite.