Volei

Victorie în doar 7 jucătoare!

Univ. Alba Iulia – CET Govora 45-84

Echipa vâlceană de baschet feminin CET Govora a bifat sâmbătă, 8 noiembrie, cea de-a cincia victorie din actualul sezon al Diviziei A. Jucătoarele pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma s-au impus fără probleme la Alba Iulia, consolidându-şi astfel poziţia a patra în ierarhia la zi a campionatului intern. Interesant este faptul că izbânda categorică de la finele săptămânii trecute (84-45) a fost obţinută cu doar 7 (şapte!) jucătoare, deoarece nici una dintre cele patru „straniere” transferate vara trecută nu a deplasarea la Alba Iulia.

Chiar şi în aceste condiţii, vâlcencele au pus stăpânire pe joc încă din primul sfert, pe care l-au câştigat categoric, cu scorul de 29-12. Lucrurile au curs în favoarea echipei antrenate de Mihai Toma şi în următoarele 10 minute, pe care CET Govora le-a controlat de asemenea autoritar, scorul consemnat evidenţiind din plin acest lucru 24-8. La pauză, era linişte în tabăra vâlceană: 53-20. Imediat după revenirea de la vestiare a apărut însă o oarecare degringoladă în joc, de care gazdele au profitat, izbutind chiar să câştige sfertul al treilea cu 15-12. Vâlcencele şi-au revenit cât de cât în ultimele 10 minute, încheiate cu un scor favorabil echipei CET Govora, care s-a impus cu 19-10. În ciuda faptului că formaţia noastră a jucat la Alba Iulia în efectiv incomplet, rezultatul final al partidei (84-45) a evidenţiat totuşi diferenţa valorică existentă între cele două grupări. Punctele echipei vâlcene în meciul de la Alba Iulia au fost marcate de Florina Diaconu – 38, Irina Borş – 18, Georgeta Ştefan – 10, Janina Simionca – 6, Bianca Voica – 6, Raluca Ungureanu – 4 şi Corina Ceauşu – 2.

„Victorie cu gust amar pentru ziua mea”

Antrenorul Mihai Toma şi-a serbat sâmbătă, 8 noiembrie, ziua onomastică. Deşi echipa pe are o pregăteşte a învins clar la Alba Iulia, tehnicianul de la CET Govora a apreciat că a fost o victorie cu gust amar, prestaţia elevelor sale nefiind cea aşteptată. „A fost o victorie cu gust amar pentru ziua mea. Cu excepţia Florinei Diaconu şi a Ralucăi Ungureanu, în puţinul timp cât s-a aflat pe teren, toate celelalte cinci baschetbaliste utilizate au jucat destul de rău pentru pretenţiile pe care le avem de la ele. Practic, au cam dormit în ghete, cum se mai spune. Pentru ele a cam fost o simplă excursie, iar în opinia mea s-au făcut de ruşine, în special în sfertul al treilea, pe care l-a câştigat echipa din Alba Iulia. Mă aşteptam la mai mult de la jucătoare precum Janina Simionca sau Irina Borş”, a mărturisit Mihai Toma.

Raluca Ungureanu a făcut entorsă

Cum un necaz nu vine niciodată singur, în meciul de la Alba Iulia una dintre jucătoarele importante ale echipei accidentată, Raluca Ungureanu, s-a accidentat şi este în pericol de a rata duelul cu „U” Cluj. „Raluca Ungureanu s-a accidentat în minutul 12 al meciului de la Alba Iulia, a făcut entorsă la piciorul stâng şi este foarte posibil să nu fie prezentă pe teren în partida cu ardelencele, de la finele acestei săptămâni. A început imediat după meci perioada de recuperare, dar nu putem şti cum se va simţi sâmbătă, la ora meciului cu Universitatea Cluj”, ne-a mai precizat Mihai Toma.
După două partide în care au evoluat împotriva unor grupări mult inferioare din punct de vedere valoric (Sportul Studenţesc şi Univ. Alba Iulia), vâlcencele vor da din nou de greu din această săptămână. Sâmbătă, 15 noiembrie, echipa antrenată de Mihai Toma va înfrunta pe teren propriu, în Sala Traian, gruparea „U” TCRE Cluj-Napoca, în cadrul etapei a VII-a a Diviziei A.

Mihai Toma a spionat viitoarele adversare

Profitând de faptul că meciul dintre „U” Trustul CRE Cluj-Napoca şi CSM Oradea s-a disputat duminică, 9 noiembrie, antrenorul Mihai Toma, a decis să facă deplasarea în oraşul de la poalele Feleacului pentru a urmări la lucru cele două adversare pe care CET Govora le va întâlni în următoarele două etape. Mai întâi, gruparea vâlceană va juca la finele săptămânii, pe teren propriu, cu „U” Cluj, iar apoi va înfrunta CSM Oradea în deplasare, ambele partide fiind extrem de dificile. Partida de duminică din Ardeal a avut nevoie de două reprize de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei, gazdele impunându-se până la urmă cu 75-72. La finele primelor 40 de minute de joc scorul a fost egal (54-54), prima repriză suplimentară încheindu-se de asemenea nedecis (10-10), pentru ca ulterior „U” Cluj să-şi apropie victoria cu 11-8.