Volei

Înfrângere drastică pentru elevii lui Achim

Atlassib Sibiu – BC Rm. Vâlcea 108-72
BC Rm. Vâlcea nu a contat aproape deloc în meciul pe care l-a disputat la finele săptămânii trecute în Sala „Transilvania” din Sibiu. Atlassib-ul a jucat perfect şi nu le-a lăsat nici o speranţă jucătorilor pregătiţi de Cristian Achim şi Gogu Manolescu. Scorul final a consfinţit însă o înfrângere extrem de drastică, dar nu atât cât a fost cea suferită în tur la Elba Timişoara (unde vâlcenii au pierdut cu 79-116).

Debut fulminant pentru gazde: 18-0 în minutul 5
Avertizaţi de meciul tur de la Vâlcea, atunci când sibienii au tremurat serios pentru a se impune, dar şi de ultimele evoluţii ale echipei noastre (două victorii acasă şi-o înfrângere la limită în deplasarea cu Dinamo), gazdele şi-au luat toate măsurile de siguranţă pentru a evita o surpriză de proporţii. Cum şi arbitrii au fost cât se poate de „darnici”, Atlassib-ul a mărşăluit în primele minute ale meciului, iar scorul a urcat până la 18-0 în minutul 5. Totuşi, Jamaal Miller şi colegii săi au avut un final de sfert mai bun, au redus din handicap, iar primele zece minute de joc s-au încheiat cu scorul de 23-13 pentru gazde. A urmat un al doilea sfert în care sibienii şi arbitrii ne-au pus iarăşi la respect, iar la pauza mare jucătorii lui Mircea Vulc conduceau categoric pe tabela de marcaj cu 56-35.
Vâlcenii nu şi-au revenit nici după revenirea de la vestiare, ba chiar au jucat foarte prost, nu au reuşit să înscrie decât şapte puncte, iar scorul după desfăşurarea a trei sferturi din meci a devenit 82-42 pentru gazde. Din acel moment, la Atlassib Sibiu au intrat pe teren rezervele, iar jocul a fost mult mai echilibrat, echipa noastră reuşind să-şi adjudece chiar acest ultim sfert cu scorul de 30-26. La general însă, ardelenii şi-au păstrat avantajul net luat timp de 30 de minute şi şi-au trecut în cont o victorie într-o partidă fără istoric, pe care-a controlat-o autoritar de la un capăt la celălalt (108-72).
Au marcat pentru BC Rm. Vâlcea: Jamaal Miller – 30 puncte (5×3), Ştefan Vasile – 12 (1×3), Gabriel Hallai – 8 (1×3), Vladimir Milosevic – 5, Nae Pogăceanu – 4, Mădălin Nicolae – 4, Barson Collins – 4, Lucian Călin – 3 şi Rareş Paşca – 2.

„Suntem în grafic!”
„În ciuda înfrângerii, suntem în grafic!”, a spus antrenorul Cristian Achim la finele partidei de la Sibiu. Deşi au sperat să repete evoluţia din deplasarea precedentă de la Dinamo, jucătorii vâlceni a fost depăşiţi la toate capitolele de cei de la Atlassib Sibiu. Cu patru americani în teren, care-au făcut repede diferenţa pe tabela de marcaj, elevii lui Mircea Vulc au evitat emoţiile trăite în tur în Sala „Traian” din Rm. Vâlcea.
„A fost în general un meci spectaculos. Dar un meci prost făcut de noi. N-am făcut faţă deloc ritmului impus de gazde. Probabil că sibienii s-au cam şi speriat de noi, şi-au luat măsuri de siguranţă în plus, nu ne-au tratat deloc cu superioritate. De acest lucru au fost conştienţi şi arbitrii, care ne-au taxat încă din start. Astfel, am avut primele lovituri libere abia prin minutul 16 şi asta spune multe despre teama cu care ne-au privit până şi arbitrii. Nu am mai văzut aşa ceva în baschet, ca o echipă să nu aibă deloc lovituri libere deşi s-au produs numeroase faulturi. În orice caz, chiar dacă nu erau aceste greşeli de arbitraj, nu cred că ne puteam bate de la egal la egal cu Atlassib, pentru că între noi şi ei nu poate exista termen de comparaţie. Noi avem practic o echipă de grădiniţă. Orice jucător de pe banca lor de rezerve ar fi fost titular de drept în echipa noastră”, a mai spus Cristi Achim.

„O echipă de grădiniţă”
Tehnicianul echipei vâlcene a explicat apoi şi cum a fost posibil ca jucătorii pe care-i pregăteşte să se impună totuşi în ultimul sfert: „Pentru că scorul după trei sferturi era oricum unul foarte mare, au jucat şi ei cu echipa lor de grădiniţă, adică au introdus pe teren rezervele. Ce-i drept, în ultimul sfert am preferat să-i odihnesc şi eu pe câţiva dintre jucători, astfel că a luat loc pe bancă până şi Jamaal Miller, iar echipa noastră de grădiniţă s-a transformat într-una de creşă. Puteam să rămânem în teren cu titularii, să strângem mai mult jocul şi să pierdem iarăşi pe undeva pe la vreo 20 de puncte, dar ce rost avea? Oricum, tot înfrângere se numea. Aşa însă, le-am dat şi celorlalţi jucători şansa să joace, pentru că nu ştiu până la finalul sezonului în ce meciuri i-am mai putea folosi”.

Miller a marcat iarăşi 30 de puncte
După ziua proastă prinsă în meciul cu Rapid, americanul Jamaal Miller a revenit iarăşi la forma lui obişnuit. A fost pionul principal al echipei noastre, a marcat din nou din aruncări de trei puncte şi-a atins la final cota 30 la capitolul eficacitate. „Dintre toţi jucătorii pe care i-am folosit, doar Miller s-a remarcat în mod special, a revenit la forma lui. Ceilalţi au jucat modest. Nici Barson Collins nu a prea mai strălucit. După procentajele pe care le-a realizat a jucat rău, dar impresia generală a fost una pozitivă. A jucat 25 de minute, s-a zbătut mult şi probabil că dacă s-ar fi fluierat nişte faulturi clare împotriva sa ar mai fi înscris şi din nişte aruncări libere”, a concluzionat Cristi Achim.