Liga IVFotbal

Nu au fost uitate ”polițele” din tur! Băbeni, trei puncte cu Foresta. Oficialii de la Malaia au vrut să scoată echipa de pe teren

În debutul sezonului, meciul dintre Foresta Malaia și FC Băbeni a fost cu scântei. Oaspeții au acuzat, printre altele, o intrare mai dură la Bogdan Șurlin, care nu ar fi fost sancționată corespunzător. Șurlin a tras etape bune după acea accidentare. În retur, băbenarii au considerat că au de plătit niște ”polițe”. Jocul de sâmbătă dimineață, de la Băbeni, a fost tensionat încă din primul minut. De la gazde, Răzvan Milosteanu a primit din prima galben (pe bancă) după o reacție la adresa oficialilor de la Malaia. Putea fi trimis din prima la vestiare. Nu s-a întâmplat acest lucru, dar nu a scăpat de roșu până la final.

Gazdele au trecut în avantaj după cinci minute de joc. Vali Bogorodea a marcat pentru 1-0. 2-0 a fost la pauză. Șurlin a dublat avantajul gazdelor. În minutul 70, oaspeții au redus din diferență, din penalty. Apoi Șurlin s-a ”răzbunat” pe adversari și a marcat și golul 2, al treilea al echipei din Băbeni. Imediat a fost înlocuit. A intrat Răzvan Milosteanu, care a primit al doilea galben după o acțiune considerată de arbitri ca simulare. În minutul 90, FC Băbeni a beneficiat de o lovitură de pedepasă, contestată de Foresta. ”Byu” Smarandache a stabilit scorul final: 4-1.

”Cei de la Malaia o tot țineau de la început că ei nu ne-am făcut nimic în meciul tur. Am avut, într-adevăr, o reacție necontrolată în debutul partidei. Am intrat într-un duel verbal cu adversarii. Puteam primi roșu din prima. Dar când am intrat pe teren, al doilea galben l-am primit nemeritat. Chiar m-a lovit peste picior adversarul, lucru recunoscut și de el. A fost un meci mai tensionat. La penalty-ul nostru, spre final, oaspeții au vrut să retragă echipa de pe teren. Nu vreau să mă pronunț în privința fazei. Eu zic că au fost greșeli de ambele părți. Suntem mulțumiți de rezultat. Felicitări, băieților! Mulțumim și celor care au fost alături de noi și ne-au susținut din tribună”, a declarat Răzvan Milosteanu, la finalul întâlnirii cu Malaia.