Mitu şi ai lui, „cascadorii râsului”

GLORIA BISTRIŢA – CSM RM. VÂLCEA 4-1
* trupa din Zăvoi a făcut doar act de prezenţă la Bistriţa, acolo unde a pierdut cel mai categoric meci din acest sezon

CSM Rm. Vâlcea a pierdut mai mult decât categoric, cu scorul de 4-1, meciul pe care l-a susţinut, la finele săptămânii trecute, în deplasare, cu Gloria Bistriţa. Vinerea trecută, în direct pe DigiSport, fotbaliştii din Zăvoi au prins o zi cu adevărat slabă „în patria lui Tata Jean”, împotriva unei echipe care în sezonul precedent se duela cu Steaua, Dinamo, Rapid, CFR Cluj, FC Vaslui şi Oţelul Galaţi prin Liga I. Evoluţia „municipalilor” a fost jalnică în special în prima repriză, atunci când trupa lui Marius Mitu a afişat carenţe serioase la construcţia jocului. Practic, vâlcenii n-au legat mai mult de 3-4 pase consecutive, aşa că, în aceste condiţii, elevii lui Nae Manea n-au avut nevoie decât de 45 de minute pentru a-i face şah-mat pe Pârvu, Roşca şi compania.

Repriză de coşmar pentru vâlceni: trei goluri încasate şi un jucător eliminat

Dezastrul a început încă din minutul 3, atunci când vâlcenii abia se aşezau în teren, iar fanii lor de acasă în faţa televizoarelor. Bistriţenii au deschis scorul prin veteranul Silvăşan, care a şutat din colţul careului de 6 metri, pe lângă tânărul portar Chiriţă, mingea ducându-se în poartă cu toate eforturile fundalului Tomozei, care a încercat s-o respingă în ultima clipă de pe linia porţii. În minutul 19, scorul a devenit 2-0: Predescu a şutat la firul ierbii de la 19 metri, mingea l-a lovit pe Kalai şi a deviat în plasă. Faza a fost precedată de o gafă imensă a lui Tomozei, care n-a fost în stare să degajeze mingea şi-a trimis-o în centru, de unde a fost recuperată de adversari. În minutul 21, scorul putea deveni chiar 3-0, dar mingea expediată de Silvăşan, cu capul, din 10 metri, a lovit transversala porţii lui Chiriţă.
Unica şansă de gol a vâlcenilor s-a consemnat în minutul 37, atunci când Vasile a şutat din diagonală, din 12 metri, dar Ad. Stoica n-a ajuns la timp la întâlnirea cu mingea, iar portarul bistriţean Lăzăreanu a reţinut balonul în doi timpi. În minutul 39, s-a făcut 3-0: Gloria a beneficiat de o lovitură indirectă din interiorul suprafeţei de pedeapsă, Velcovici a înscris după o pasă primită de la uncoechipier, dar mingea a ricoşat în poarta lui Chiriţă dintr-un jucător vâlcean aflat în zid.
Cum un dezastru nu vine niciodată singur, în minutul 42, Ad. Stoica a încasat cartonaşul roşu, după ce l-a lovit cu cotul în figură pe Mărginean, la un duel aerian. Deşi la prima vedere nu părea a fi o accidentare gravă (drept pentru care vâlcenii s-au gândit imediat că „în patria lui Tata Jean” acestea sunt evenimente normale), bistriţeanul s-a ales cu arcada spartă, aşa că a fost schimbat şi a urmărit restul meciului de pe banca de rezerve.

Vârful Robert Dalu a marcat golul de onoare al CSM-ului, în minutul 80

În condiţiile în care aveau un avantaj de trei goluri şi un om în plus pe teren, fotbaliştii de la Gloria Bistriţa n-au mai forţat prea mult în repriza secundă, iar vâlcenii au început să apară din ce în ce mai des în ofensivă. În minutul 60, Vătăjelu a executat puternic o lovitură liberă de la 25 de metri, pe care Lăzăreanu a respins-o cu un plonjon spectaculos de lângă bara laterală. La cornerul ce a urmat, Pârvu a încercat vigilenţa portarului advers, dar mingea s-a scurs de puţin pe lângă poartă, după ce a fost deviată de un fundaş bistriţean. Peste cinci minute, Gloria a avut o şansă imensă de a se desprinde la 4-0, însă neobositul Vătăjelu l-a deposedat miraculos pe Silvăşan în suprafaţa de pedeapsă, în situaţie de ultim apărător, după ce bistriţeanul a scăpat singur pe contraatac, din propria jumătate de teren. În minutul 74, bistriţenii au mai înscris totuşi o dată, prin Curtuiuş, care a trimis mingea în plasă din cădere, din apropierea careului de 6 metri, pe lângă cei doi fundaşi vâlceni aflaţi lângă el, dar şi pe lângă nefericitul portar Chiriţă. Peste câteva zeci de secunde, Cafasso a ţintit bara laterală cu o lovitură de cap, pentru ca, ulterior, în minutul 80, să vină şi golul de onoare al vâlcenilor. Dalu a recuperat o minge la 20 de metri, a pătruns în suprafaţa de pedeapsă şi l-a învins pe Lăzăreanu cu un şut la firul ierbii, în colţul lung. Deşi în inferioritate numerică, CSM-ul a „scos” totuşi un punct în repriza secundă, după ce a pierdut-o lamentabil pe prima.
La Bistriţa, antrenorii Marius Mitu şi Dumitru Teleşpan au trimis pe teren următorii jucători: Chiriţă – Vătăjelu, Kalai, I. Popescu, Tomozei (Zaharia ’77), Văduva (Pribac ’55), Roşca, Fl. Pârvu, Oct. Vasile, Gogoşoiu (Dalu ’55), Ad. Stoica.