În sfârşit, e soare şi pe uliţa „chimiştilor”

DUNĂREA CALAFAT – OLTCHIM RM. VÂLCEA 0-3
* formaţia antrenată de Costel Gaiţă a obţinut prima victorie în campionat după cinci înfrângeri consecutive

Fotbaliştii de la Oltchim Rm. Vâlcea s-au trezit în sfârşit la viaţă, iar la finele săptămânii trecute, după cinci înfrângeri consecutive, au reuşit să obţină prima victorie în Liga a III-a: 3-0 cu Dunărea Calafat, în deplasare. Elevii lui Costel Gaiţă au controlat meciul încă din primul minut de joc, iar scorul putea mult mai categoric.

Dacian Vizitiu a marcat o „dublă” la Calafat

Prima fază importantă s-a consumat în minutul 20, atunci când FC Oltchim trebuia să beneficieze de un penalti clar ca lumina zilei. Atacantul Tomescu a fost cosit în suprafaţa de pedeapsă, însă centralul Cornel Corocan din Reşiţa a văzut cu totul altceva şi l-a avertizat pe fotbalistul vâlcean cu cartonaş galben pentru simulare! Peste cinci minute, arbitrul n-a mai avut ce face, atunci când acelaşi Tomescu a fost faultat, din nou, în careul de 16 metri. Penaltiul de rigoare a fost transformat cu siguranţă de Dacian Vizitiu: 0-1. Al doilea al vâlcenilor a picat în minutul 37, atunci când, după o combinaţie cu Răcăreanu, Vizitiu a scăpat singur spre poarta adversă şi a majorat diferenţa: 0-2. În repriza secundă, mai precis în minutul 68, „chimiştii” au mai marcat o dată: un şut al lui Marinescu a fost respins de fundaşi adverşi, însă Muşuroia a fost pe fază şi a trimis mingea în vinclu, din 8 metri: 0-3.

Marinescu şi Răcăreanu, „campioni” la ratări

În afara celor trei goluri, vâlcenii au mai beneficiat şi de alte ocazii, pe care le-au irosit însă cu nonşalanţă. De fiecare dată, portarul advers s-a opus şuturilor expediate de jucătorii de la FC Oltchim. Astfel, bravul goal-keeper Ghiţă a respins de pe linia porţii o minge expediată cu capul de Marinescu, iar apoi a parat şi o lovitură liberă expediată de acelaşi fotbalist vâlcean. Nici Răcăreanu n-a avut mai mult noroc, deşi a scăpat de două ori spre poarta calafetenilor.
La Calafat, antrenorul Costel Gaiţă a trimis pe teren următorii jucători: Vlădoi (Radu Popescu) – Moldoveanu, Muşuroia, Onofrei, Nania (Borţa), Preda, Vizitiu (Dănuleţ), Tomescu (Dănuţ Popa), Ceapă, Marinescu, Răcăreanu.