Misiune îndeplinită! Dăești, din nou pe loc de baraj! 3 puncte din 6 pentru ”dubla” cu Odorheiu Secuiesc

Vineri după-amiază, Viitorul Dăești a disputat un meci crucial pentru locul 2 în play-off-ul Ligii a III-a. A întâlnit echipa aflată înaintea sa (chiar dacă la egalitate de puncte), cea mai în formă grupare din 2022: CSM Alexandria. Teleormănenii nu pierduseră niciun meci din play-off.

Pentru a înclina balanța în favoarea sa, Dăești avea nevoie de victorie în Zăvoi. A obținut-o! ”Vulturii” din Fedeleșoiu au câștigat cu scorul de 2-1 confruntarea cu Alexandria. Motivați de miza meciului, de emulația creată în jurul echipei, de energia celui de-al ”12”-lea jucător, publicul, de prezența autorităților locale și județene în tribună, de ”magia” stadionul Municipal, vâlcenii au făcut o primă repriză bună, și-au creat multe ocazii de a înscrie. Puteau intra la pauză cu un avantaj mare, liniștitor. Din păcate, a fost doar 1-1.

În primele 20 de minute, de trei ori au trecut gazdele pe lângă deschiderea scorului. O diagonală perfectă l-a lăsat pe Călin singur cu portarul. Alin a șutat puțin peste poartă. Imediat, Garcia l-a angajat bine pe Adi Popa, care a pătruns cu mingea la picior, prin dreapta, dar nu a mai avut suflu în momentul șutului. Mingea a ajuns în brațele portarului. Tot antrenorul-jucător al Dăeștiului a ridicat tribuna în picioare în minutul 15. A primit mingea pe 6 metri, a întârziat puțin, adversarul a avut timp să anticipeze și a blocat șutul. Golul plutea. Până la urmă a venit. O fază care a curs bine în partea stângă, a trecut pe la Popa și a ajuns la Vasile, care a trimis balonul în plasă, declanșând bucuria în Zăvoi: 1-0 (minutul 28).

Imediat, Garcia a dat o pasă genială și l-a lăsat singur pe Călin cu goalkeeper-ul advers, care a avut o intervenție providențială. Tot Călin, ghinionistul primei reprize, a avut o nouă oportunitate de a înscrie, a șutat sub bară, mingea fiindu-i ”scoasă”, din nou, de portar. Și cum se întâmplă de multe ori în fotbal, unii ratează, joacă, alții punctează. Oaspeții nu au avut nicio ocazie clară (doar vreo două situații, rezolvate bine de Lungu) și au dat un gol în prima parte. În minutul 43, o centrare din dreapta l-a găsit singur în careu pe Gabriel Preoteasa, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate: 1-1, rezultat înregistrat și la pauză, deși în minutul 45 Călin a mai trecut o dată pe lângă gol.

În debutul părții secunde, mai exact în minutul 51, a fost iar motiv de sărbătoare pe stadion. Garcia i-a pasat lui Pîrvu, aflat într-o poziție bună. Căpitanul gazdelor a părut că se precipită, nu știe dacă să paseze sau să șuteze. Până la urmă, a trimis la poartă și a schimbat iar tabela: 2-1, reușită care avea să echivaleze cu obținerea celor trei puncte. Viitorul s-a păstrat în avantaj până la final. Tactica a fost bună. Oaspeții au dat emoții în vreo două rânduri, dar nu serioase.

Cu acest succes, formația din Dăești a revenit pe locul 2, care duce către primul baraj pentru promovarea în Liga a II-a. Pentru a nu sta la mâna altora în ultimele două etape, mai are nevoie de o victorie, săptămâna viitoare, la Slatina sau în ultima etapă, acasă, cu Colonești. În acest moment, e la trei puncte peste Alexandria (locul 3). În caz de egalitate de puncte, Dăești e avantajată de locul ocupat la finalul sezonului regulat (2).

Felicitări, băieți! Încă o victorie și să vină Ordorheiu Secuiesc (adversara de la primul baraj, echipă care va termina campionatul pe locul I în Seria a V-a)!

Pentru Dăești au evoluat în meciul cu Alexandria: Lungu – Grosu, Pîrvulescu, Munteanu, Mocioacă, Pîrvu, Precup, Vasile, Popa, Călin, Garcia. Au mai jucat: Ov. Popescu, Fierbințeanu, Ceapă.

Gutău, Rădulescu, deputatul Laurențiu Cazan, dar și cel mai mare fotbalist al Vâlcii, Carabageac, alături de Dăești

Pentru prima dată după o pauză lungă au asistat la un meci de fotbal disputat de o echipă vâlceană pe stadionul din Zăvoi și autoritățile locale, județene. Primarul Râmnicului, Mircia Gutău, președintele CJV, Costi Rădulescu, deputatul PNL Laurențiu Cazan au fost alături de primarul George Popolan și de Viitorul Dăești în ultimul meci al sezonului de pe Municipal, care poate echivala cu asigurarea calificării la primul baraj pentru Liga a II-a. De asemenea, la această partidă a susținut echipa gazdă și cel mai mare fotbalist all-time al Vâlcii (nu prin prisma formațiilor la care a jucat, ci a calităților tehnice extraordinare, fiind comparat de mulți cu marele Dobrin, de la Pitești), Iancu Carabageac, dar și alți foști fotbaliști ai emblemei fotbalului vâlcean, Chimia Rm. Vâlcea.