În minutul 85, Malaia conducea cu 3-1 la Popeşti. S-a terminat 3-3. Vicelidera din Liga a VI-a a câştigat ”loteria penalty-urilor”

Două echipe de Liga a IV-a au părăsit Cupa României. Una dintre ele este Foresta Malaia, formaţie care a avut meciul în mână la Popeşti. În minutul 85, conducea cu scorul de 3-1. ”Pădurarii” se gândeau deja la următorul adversar. Gazdele i-au surprins. Au redus din diferenţă, iar în ultimul minut al prelungirilor, au egalat şi au dus jocul la loviturile de departajare. La loteria penaltiurilor, poopeştenii au fost mai norocoşi sau mai inspiraţi. Au transformat toate cele cinci lovituri şi au mers mai departe.

”Eroul” vicecampioanei de iarnă din Seria Vest a Ligii a VI-a a fost portarul Andrei Şerban, care a apărat o lovitură de departajare, după ce şi în timpul regulamentar s-a opus golului, la un penalty.
”Am întâlnit o echipă bună. Nu ne făcusem prea multe iluzii că ne vom califica mai departe. Nici adversarii nu s-au aşteptat la o răsturnare de scor. Ei au fost pragmatici. Din 4-5 ocazii, au dat trei goluri. Noi cred că am avut 10. Ratăm foarte mult. Avem un lot bun, echilibrat, pe posturi, dar asta e principala problemă, că ne trebuie 20 de ocazii ca să dăm 3-4 goluri. Azi, am avut şansă. Oaspeţii au deschis scorul, dar am egalat, din penalty, prin Săndel Luciu. Au avut şi ei o lovitură de pedeapsă, pe care au ratat-o. A apărat Andrei Şerban. Pe nişte greşeli ale noastre, s-a făcut 3-1 pentru Malaia. Era minutul 85, ne resemnasem. Adversarii, la fel, credeau că meciul e jucat. Edi Bădiţă a revitalizat jocul. El a marcat pentru 3-2, apoi, în ultimul minut al prelungirilor, practic la ultima fază, Claudiu Miuţă a egalat. Am avut un om în plus în ultimele minute. Un jucător al oaspeţilor a primit al doilea galben. La loviturile de departajare, la 4-4, s-a evidenţiat din nou Andrei Şerban. Noi am valorificat toate penaltiurile. Au marcat Andrei Cîrstea, Dănuţ Albici, pe care l-am adus în această iarnă, de la Budeşti, Claudiu Miuţă, Ştefan Despa şi Alexandru Bădiţă. Ne bucurăm pentru rezultat. Aşteptăm cu încredere următorul adversar şi reluarea campionatului. Avem echipă valoroasă, am făcut meciuri bune în tur, cu excepţia a două partide, cu Măldăreşti şi Pietrari”, a spus Radu Iordache, oficialul formaţiei din Popeşti, la finalul întâlnirii cu Malaia. În acest meci, gazdele nu s-au bazat pe unul dintre golgheterii echipei, Gabi Anghel, care a avut şi el meci, la Măldăreşti, dar nu ca jucător. Gabi e şi arbitru de fotbal.