Liga 6

Minerul Costeşti, victorie la limită cu FC Băbeni. Lidera a jucat acest meci în condiţii speciale

După ce s-a impus fără probleme şi în restanţa cu Oltul Ioneşti, lidera la zi din Superligă, Minerul Costeşti, a reuşit să se bucure de succes şi în prima partidă din retur. Formaţia pregătită de Marius Vlădoi a câştigat cu scorul de 3-2 confruntarea cu FC Băbeni.

Formaţia primarului Toma Peştereanu a deschis scorul la jumătatea primei reprize, din penalti. Vladu a marcat. Fuiorea a jucat mingea cu mâna pe linia porţii, fiind sancţionat atât cu lovitură de pedeapsă, cât şi cu cartonaş roşu. În inferioritate, băbenarii au egalat. În repriza secundă, Minerul a revenit în avantaj, după un nou penalti transformat de Vladu, însă trupa lui Iulică Dincă a reuşit să revină din nou: 2-2. Cu aproximativ cinci minute înainte de final, echipa de pe primul loc din Superligă s-a desprins decisiv. Traşcă a marcat pentru 3-2. Jocul s-a disputat în condiţii speciale. Gazdele nu au putut alinia cea mai bună garnitură, iar o parte dintre jucătorii care au intrat în primul 11, jucaseră cu o seară înainte la Iaşi, în Supercupa României la minifotbal.

”Am avut cinci jucători de bază care au ajuns de la Iaşi în Vâlcea sâmbătă, la 8.00 dimineaţă. La 10.30 erau la încălzire. Au fost plecaţi cu Boromir, la Iaşi, Larry Nicolaescu, Bogdan Preda, Vali Mihalcea, Cătălin Păun şi Mădălin Chiripuş. Trei dintre ei au fost titulari cu Băbeni. Juniorul l-am avut suspendat, Bălţăţeanu şi Boby Mihăilă au lipsit din cauza problemelor medicale. Nu vreau să ne disculpăm. Ne-am asumat conjunctura aceasta, cu Boromir, dar am văzut că prea se face caz de faptul că am câştigat greu, deşi am avut un om în plus. A fost greu, pentru că s-a jucat în condiţii speciale, ne-au prins descoperiţi. Contrar celor ce se discută prin culise, noi ne vedem de drum şi mergem înainte. Importante sunt cele trei puncte. Accidentente se mai pot întâmpla, dar trebuie să ştii să le gestionezi. Apar tot felul de oameni care-şi dau cu părerea despre noi, nu e ok ce se întâmplă, dar mergem înainte”, a spus antrenorul liderei Superligii, Marius Vlădoi, după cel de-al 11-lea succes al echipei sale. (S.S.)