”Minerii”, urmăriți de ghinion

Minerul Costești a făcut un nou joc bun la Liga a III-a, pe terenul celei mai bune echipe din play-out, ACSO Filiași, însă nici de această dată nu s-a bucurat de succes, deși a condus trei sferturi din meci.

Atacantul Ionuț Berescu a deschis scorul în minutul 13, trimițând mingea cu capul în vinclu. Răzvan Dinu a marcat și el, dar golul a fost anulat pe motiv de off-side. Formația vâlceană a intrat la pauză în avantaj. A avut ocazii de a mai înscrie și în partea secundă, însă cei care au punctat au fost doljenii, pe final de meci. În minutul 89 au egalat după o minge pierdută de ”mineri” la centrul terenului. În prelungiri, Costești a avut două ocazii de tranșa soarta partidei în favoarea sa. Au ratat Neacșu și Pașoi.

”Am întâlnit o echipă solidă, probabil cea mai bună din play-out. Am făcut un joc excelent la Filiași, cu ocazii mari, am dominat adversarul. Ce folos… Am pierdut două puncte. Nu are nicio valoare rezultatul de egalitate. Ne laudă toată lumea că jucăm bine, că arătăm diferit, dar degeaba dacă nu concretizăm prin rezultate pozitive. Am fost nevoiți să facem și schimbări din cauza unor probleme medicale. Au ieșit Trașcă, Dinu, Neacșa, Pufu și pe final, Berescu. Sper să nu fie ceva grav și să ne putem baza pe tot lotul în meciurile viitoare”, a precizat Marius Vlădoi, antrenorul echipei din Costești, după remiza (1-1) de la Filiași.

În partida de la Filiași, Minerul s-a bazat pe: Denis Vlădoi – Miroiu, Neacșu, Nicolaescu, Roșianu, Pufu, Neacșa, Trașcă, Zamfirescu, Dinu, Berescu. Au mai intrat: Horumbă, Kelemen, Bornea, Pașoi, Păun.