Baschet

”Lupii negri” au încheiat prima parte a sezonului cu un bilanţ de 7-9! Începe faza a doua

Sâmbătă, 20 ianuarie, CS Vâlcea 1924 a jucat în Arena Antonio Alexe, din Oradea. A întâlnit CSM CSU, din localitate, formaţie coordonată de vâlceanul Cristi Achim. Favorită la victorie, lidera din Grupa B a Ligii Naţionale şi-a respectat blazonul. S-a impus cu scorul de 91-77 în faţa trupei de la poalele Capelei. Pentru Oradea cele mai multe puncte le-a adus Bogdan Nicolescu (20). La Vâlcea, Branch şi Bezbradica au avut câte 15 puncte. ”Lupii negri” au câştigat un singur sfert din acest duel, pe al doilea, cu 26-24, iar pe ultimul l-au terminat la egalitate (20-20). Şi sfertul 3 a fost echilibrat (scor 17-16 pentru Oradea). Doar primul a fost clar favorabil liderei (scor 30-15), cel care a şi decis soarta întâlnirii. Pentru „haita” lui Hristu Şapera a fost final de drum în prima parte a sezonului. A terminat campionatul regular pe locul 6 în Grupa B, cu 23 de puncte şi un bilanţ de 7 victorii şi 9 înfrângeri, la prima participare în Liga Naţională de baschet masculin. CS Vâlcea a fost aproape să scape de emoţiile retrogradării. Lupta pentru menţinerea în primul eşalon continuă. În partea a doua, trupa vâlceană va înfrunta echipele clasate pe locurile 6-9 din Grupa A, respective SCM Mozzart Bet Timişoara, CSM Tg. Jiu, CSM Galaţi, Laguna Bucureşti. Următoarea adversară este lanterna roşie din grupa A, Laguna Bucureşti. Meciul va avea loc sâmbătă, 27 ianuarie, în Sala Traian.