Liga I

Buşi a anunţat debutul lui Pănoiu la Cluj! Toţi vâlcenii din Superligă au avut meciuri în week-end

Sâmbătă seara, pe Cluj-Arena, Universitatea a înfruntat FC Hermannstadt, în prima etapă din Superligă, de după vacanţă. Partida a fost decisă în partea secundă. După 0-0 la pauză, în repriza a doua s-au marcat trei goluri. Murgia a adus oaspeţii în avantaj în minutul 62. Căpitanul gazdelor, Alex Chipciu a egalat în minutul 65. Formaţia pregătită de Ioan Ovidiu Sabău a preluat conducerea în minutul 77, după reuşita lui Daniel Popa, validată de VAR. 2-1 a fost scorul final. Trei vâlceni au fost pe teren în acest meci. Cătălin Buşi a fost delegat de CCA ca al patrulea oficial. A fost cel care a anunţat, de la margine, debutul la Universitatea pentru un alt vâlcean, Ştefan Pănoiu. Fane a intrat pe teren la 1-1, în minutul 71. În minutul 77, Sabău l-a aruncat în luptă şi pe celălalt vâlcean din lot, Bogdan Vătăjelu, revenit în circuit după o accidentare.
În altă ordine de idei, toţi vâlcenii din lotul Ligii I au avut meciuri în acest week-end. Vineri, Marius Badea a fost la linie la partida dintre Sepsi Sf. Gheorghe şi Poli Iaşi, încheiată la scor de tenis, cu 6-0 în favoarea gazdelor, duminică, 21 ianuarie, Adrian Comănescu a fost observator la derby-ul dintre Universitatea Craiova şi Farul Constanţa, iar luni, 21 ianuarie, Iulia Demetrescu s-a aflat în camera VAR, alături de Cătălin Popa (Piteşti), la jocul dintre FC Voluntari şi Oţelul Galaţi.