FotbalDiverse

Liga Suporterilor Vâlceni a câștigat Cupa Râmnicului la fotbal pe teren redus

Săptămâna trecută, terenul sintetic din cadrul stadionului Municipal, din Zăvoi, a găzduit Cupa Râmnicului la fotbal pe teren redus, competiție organizată de Asociația Județeană ”Sportul pentru Toți”, în colaborare cu autoritățile locale. Au participat opt echipe, respectiv: Juniorii, Tel Net, Galacticii, Republicanii, LSV, VOX Profile, ENA Sport și Ostroveni. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat TelNet. A jucat finala mică împotriva celor de la Galacticii. Confruntarea s-a terminat la scorul de 3-3. Soarta întâlnirii a fost decisă la loviturile de la 7 metri, unde mai norocoasă a fost TelNet. În finala mare au ajuns Vox Profile și LSV. Trofeul Cupei Râmnicului a ajuns Liga Suporterilor Vâlceni, care s-a impus cu scorul de 4-1. În competiție au putut participa atât jucători nelegitimați la alte cluburi, cât și legitimați.

Constantin Vlașcu, președintele AJSPT, a anunțat că vor urma și alte evenimente sportive. Următoarea va fi Cupa 1 iunie, pentru mai multe discipline sportive, concursuri de bicilete, fotbal pentru copii, poate chiar și înot. Apoi, pe 10 și 11 iunie va avea loc, la Tomșani, Festivalul Național de Jocuri Sportive Tradiționale, dar și Festivalul ”Fagurele de Aur” pentru diverse categorii de vârstă.

Tot în iunie începe și Cupa Fair-Play la fotbal pe teren redus pentru seniori. Se va desfășura pe parcursul mai multor zile, în funcție de numărul echipelor înscrise, pe terenul de la Școala Gimnazială Nr. 5.

În altă ordine de idei, AJSPT Vâlcea a avut și reprezentare internațională. Mai mulți vâlceni au luat parte la Campionatul Balcanic ”Sportul pentru Toți”, care s-a desfășurat la mijlocul acestei luni, în Macedonia de Nord.