Liga VFotbal

Constantin Cîrstina a primit un cadou frumos din partea fotbaliștilor de la AS CSC Orlești

AS CSC Orlești a avut un sezon bun în Liga a V-a. Este pe locul 5, iar Bogdan Tudor și Nicu Olaru speră să se mențină, până la final, pe această poziție, una onorantă. Cel mai recent succes din cele 12 de până acum (plus șase egaluri) a fost înregistrat duminică, 21 mai. Orleștenii au câștigat în mod clar duelul cu Victoria Frâncești. Partida s-a terminat la scorul de 8-1. Bogdan Tudor și-a adus echipa în avantaj după 10 minute de joc. Vili Iordăchescu a dublat diferența. Jocul a continuat să curgă în favoarea gazdelor. Cătălin Petrescu și Dănuț Croitoru au mărit ecartul la 4. Bogdan Tudor a deschis scorul și a închis tabela, la pauză: 5-0. Au fost două reușite frumoase. În partea secundă, pe fondul unui pas în spate făcut de Orlești, trupa lui Nicu Strâmbeanu a redus din handicap. Alex Mutu a marcat pentru 5-1. Restul reprizei a aparținut, însă, tot favoritei publicului. Bogdan Irimescu, Sorin Constantin și Alex Cîrstianu au mai marcat, până la final. Oaspeții au terminat partida în infeioritate numerică. Adi Vochescu a primit roșu pentru oprirea cu mâna a unei situații clare de înscrierea unui gol.

Victoria celor de la Orlești a fost cu dedicație pentru sărbătoriții zilei. ”Îi mulțumim domnului primar Constantin Cîrstina pentru sprijin, că ne este alături. Îi dedicăm victoria cu Frâncești și toate rezultatele pozitive de până acum. Totodată îl felicităm cu ocazia onomasticii. Îi transmitem «La mulți ani», zile senine și realizări pe toate planurile. Sperăm să avem în continuare evoluții bune, să ne menținem pe locul 5, iar în campionatul viitor să fim măcar la același nivel, dacă nu chiar mai sus. Le mulțumim și celor de la Frâncești, care au dat dovadă de sportivitate. A fost un joc frumos”, a transmis Bogdan Tudor, unul din sărbătoriții zilei de duminică, alături de alți Constantini din grup. După meci, s-a dat startul la distracție, bineînțeles, cum se întâmplă de multe ori, nu doar în zile de sărbătoare.