Junioarele 2 chimiste au ajuns la 400 de goluri marcate în acest sezon

Sâmbătă, 3 martie, junioarele 2 de la CS Chimia au bifat un nou succes. Pe teren propriu, au câştigat cu scorul de 35-21 partida cu CSŞ Craiova. Adversarul le-a pus probleme vâlcencelor doar în prima repriză, care s-a încheiat cu un avantaj de doar trei goluri în favoarea gazdelor (15-12). „Am avut un start de partidă prost. Fetele au crezut că meciul este dinainte câştigat. Nu adversarul ne-a pus probleme, ci noi. Am intrat în jocul lor şi de-asta nu ne-am putut distanţa, pe tabelă, încă din prima repriză. În partea a doua s-a văzut diferenţa. CSŞ Craiova nu era o echipă care să ne pună probleme”, a spus Nicoleta Lazăr, la finalul întâlnirii dintre formaţia sa şi ultima clasată, CSŞ Craiova. Cele mai bune marcatoare din tabăra gazdelor au fost Alicia Gogîrlă (FOTO), autoare a 15 goluri, Ana Maria Stana (8 goluri) şi Mălina Petrescu (5 goluri). Handbalistele chimiste au ajuns la 400 de goluri marcate în acest sezon. În 13 etape au câştigat de 12 ori şi sunt lidere în clasamentul Seriei E. În sezonul regulat mai au de jucat doar două meciuri. La finele acestei săptămâni vor juca în deplasare cu LPS A Slatina, iar în ultima etapă o vor întâlni, pe teren propriu, pe cea de-a doua clasată, HCM Craiova. Chiar şi în eventualitatea în care va pierde această confruntare, Chimia va rămâne în fruntea ierarhiei şi se va califica din această postură la turneul semifinal. La ultimul meci, antrenoarele Nicoleta Lazăr şi Simona Gogîrlă se vor putea baza şi pe Roberta Stamin, jucătoare care a evoluat rar pentru CS Chimia în acest sezon, fiind folosită mai mult în Divizia A, de Naţional Rm. Vâlcea (Centrul de Excelenţă). (S.S.)