Iryna Glibko, golgheteră pe două fronturi: cupă şi campionat!

* lidera de la HCM Rm. Vâlcea a cucerit ambele trofee destinate celor mai bune marcatoare din întrecerile naţionale de handbal feminin

Chiar dacă a terminat doar pe locul 4 în Liga Florilor, se poate zice că HCM Rm. Vâlcea se numără, totuşi, printre premiantele sezonului abia încheiat. Iar asta graţie ucrainencei Iryna Glibko! Astfel, dacă CSM Bucureşti şi-a acontat titlul de campioană naţională şi a triumfat şi în Cupa României, iar SCM Craiova a câştigat în premieră Cupa EHF, echipa vâlceană se poate mândri, de asemenea, cu două trofee, ce-i drept neoficiale. Este vorba de cele pentru cea mai bună marcatoare din Liga Naţională şi din Cupa României. Fapt mai rar întâlnit, ambele au fost cucerite de lidera de la HCM Rm. Vâlcea, Iryna Glibko.

Pe locul secund în topul Ligii Florilor s-a clasat Mihaela Ani-Senocico

Ucraineanca a terminat sezonul actual al Ligii Florilor cu un număr de 175 de goluri, pe locul secund situându-se veterana Mihaela Ani-Senocico (de la „U” Cluj-Napoca) – 168, fostă componentă a echipei HCM Rm. Vâlcea, în precedentele două sezoane. Pe cea de-a treia treaptă a podiumului golgheterelor s-a clasat Ada Moldovan (Măgura Cisnădie) – cu 153 de reuşite.
Aşa cum am mai precizat, pentru Iryna Glibko, titlul de golgheteră cucerit în acest an, în tricoul HCM-ului, este cel de-al doilea din cariera sa pe care l-a câştigat în campionatul României. Ucraineanca a încheiat pe locul 1 în top în Liga Naţională de handbal feminin şi în sezonul 2012-2013 (primul petrecut de ea în ţara noastră), când era legitimată la Danubius Galaţi. Glibko a înscris atunci 177 de goluri, astfel că a atras atenţia oficialilor de la CSM Bucureşti, formaţie pentru care a şi evoluat, ulterior, în ediţiile 2013-2014 şi 2014-2015.

Ucraineanca a marcat 211 goluri în total, în cele două competiţii interne

Aşa cum se cunoaşte, pe 1 aprilie, Iryna Glibko şi-a adjudecat şi titlul de golgheteră a Cupei României, competiţie în care HCM Rm. Vâlcea a jucat finala, pe care a pierdut-o în faţa campioanei en-titre, CSM Bucureşti, cu scorul de 29-22. În cele patru meciuri pe care le-a disputat în întrecerea KO, ucraineanca a înscris, în total, 36 de goluri, Alina Czeczi-Vătu fiind pe poziţia secundă, cu doar 30. Demn de menţionat este şi faptul că în Top 10 în Cupa României a mai pătruns o altă vâlceancă, Maria Gavrilă (locul 9) – cu 14 goluri.
Bilanţul din acest sezon al Irynei Glibko este unul remarcabil. Ucraineanca a marcat 211 goluri în total, în cele două competiţii interne, o performanţă cu care nu se poate lăuda nicio altă jucătoare care a evoluat anul acesta în România. (N.C.)