Ioneşti a avut 3-0 cu Chimia, dar oaspeţii nu au cedat! Trupa lui Iulică Dincă s-a apropiat la un punct de adversara din această rundă

Oltul Ioneşti e în grafic în ceea ce priveşte îndeplinirea obiectivului. Sâmbătă, 9 martie, formaţia pregătită de Iulică Dincă a întâlnit o colegă de clasament, pe Chimia 1973 Rm. Vâlcea. A reuşit să micşoreze diferenţa care o despărţea de aceasta. Ioneştenii au câştigat confruntarea cu scorul de 4-3 şi au ajuns la un punct în spatele celei de-a şaptea clasate. Oaspeţii au avut câteva absenţe, printre care şi portarii. Între buturi a fost un jucător de camp, Fane Răducea.
”Prima repriză a fost foarte reuşită pentru noi. Am deschis scorul rapid, în minutul 4, prin Vătăşescu, apoi, în minutul 8, am dublat avantajul dintr-o lovitură de pedeapsă obţinută de Nedelcu şi transformată de Emil Zaharioiu. Am avut chiar 3-0. Neamţu Văduva a majorat diferenţa dintr-un şut de la 18-20 de metri. Pe final de repriză am fost surprinşi la un corner. A marcat Băiţa, cu capul, pentru 3-1. În minutul 60 s-a făcut 3-2, iar pe final, în minutul 90, am marcat iar noi prin Neamţu. În prelungiri au mai înscris ei o dată. S-a terminat 4-3. Am fost dezamăgit din acest punct de vedere, că am primit mult prea uşor golurile, toate din faze fixe, după cornere. În schimb, sunt foarte mulţumit de rezultat, de dăruire şi ambiţie. Chiar dacă ne-au plecat câţiva jucători în pauza de iarnă, am mai adus câţiva tineri şi am încredere că vom reuşi să facem o figură frumoasă în aceast retur. Ne aşteaptă un meci greu la Berbeşti, dar mergem să jucăm. Apreciez după acest joc şi prestaţia echipei adverse. Este o formaţie care nu renunţă, care luptă până la ultimul fluier, indiferent de rezultat şi care îşi merită locul în prima jumătate a clasamentului. Alţii, la 3-0, poate s-ar fi demoralizat, dar ei au continuat să spere şi diferenţa, la final, a fost minimă”, a declarat Iulică Dincă, antrenorul echipei din Ioneşti. Oltul mai avut parte şi de o altă surpriză plăcută. Echipa a primit, ca sponsorizare, un set complet de treninguri.