”Şulţ” a marcat de ziua lui! Mihalcea a ratat un penalty, dar s-a revanşat. Zanfir, dublă cu Sălătrucel

ACS Păuşeşti Măglaşi a avut o dublă misiune în primul meci de pe teren propriu, din returul Ligii a V-a. Să câştige cele trei puncte cu Sălătrucel, iar acţiunea umanitară, pentru micuţul Ayan, care are un diagnostic crunt, să se bucure de succes. Şi-a îndeplinit ambele obiective. A câştigat cu scorul de 6-0 duelul cu Alutus, iar pentru Ayan s-au strâns din donaţii 2750 lei.
În meciul de fotbal, lidera Ligii a V-a s-a desprins în partea secundă. Oaspeţii s-au prezentat bine în prima parte a întâlnirii. Au avut şi câteva oportunităţi de a înscrie. Iacob a centrat, iar un apărător al gazdelor a fost aproape de autogol. Mingea a şters bara, deviată uşor şi de portar. Sorin Niţă, din lovitură liberă, a mai fost aproape de gol. În minutul 12, gazdele au suferit şi o pierdere importantă. Gabi Rizea a ieşit accidentat.
Altfel, echipa pregătită de Claudiu Dumitru, Florentin Oprescu şi Gică Marga şi-a creat mai multe ocazii de a deschide scorul, unele clare. Portarul Daniel Buşui s-a opus golului în câteva rânduri. Nu a mai reuşit şi în minutul 32, când aniversatul zilei, Alexandru ”Şulţ” Ionescu, şi-a făcut singur un cadou frumos şi a marcat pentru 1-0. În partea secundă, oaspeţii au cedat. Lidera a oferit alte cinci goluri suporterilor săi. După o bară a lui Mihalcea, Tavi Andrescu a înscris cu o execuţie frumoasă, cu ”piciorul cu care urcă în tren”, dreptul, nu cel de bază: 2-0. În minutul 66, golgheterul Vali Mihalcea a obţinut un penalty. Tot el l-a executat. A încercat o scăriţă, dar portarul l-a ghicit şi a reţinut mingea. Vali s-a revanşat în minutul 72, cu o execuţie aplaudată de cei prezenţi: 3-0. Apoi Urucu (Daniel Andrei), din lovitură liberă, a trimis mingea la vinclu, iar pe final a strălucit Zanfir, autorul unei duble. Pentru Păuşeşti Măglaşi a fost a 15-a victorie în 17 meciuri. Alutus Sălătrucel s-a bazat în partea secundă pe doi jucători ”juniori”, de 51 şi 47 de ani, Boicea şi Didoiu, care au primit aprecieri pentru efort, curaj şi pasiunea lor.