Invincibile, până în Rusia!

Dinamo Volgograd – Oltchim Rm. Vâlcea 34-30
* campioana Rusiei a reuşit să profite de jocul lipsit de determinare al handbalistelor vâlcene şi să întrerupă seria de meciuri fără înfrângere a elevelor lui Radu Voina

Duminică, 30 octombrie, a avut loc la Volgograd partida dintre campioana Rusiei şi cea a României. Dinamo şi Oltchim s-au întâlnit pentru cea de-a doua oară în acest sezon de Liga Campionilor, de această dată într-un meci contând pentru etapa a IV-a. Primul duel dintre cele două formaţii a fost câştigat de vâlcence cu 31-26, însă în Rusia lucrurile nu au mai mers la fel de bine pentru handbalistele pregătite de Radu Voina. Oltchim a lăsat garda jos, s-a relaxat după seria de trei meciuri fără înfrângere şi a fost taxată de echipa gazdă, o grupare pentru care această partidă reprezenta singura şansă de a mai spera în calificare. Rusoaicele au profitat de ea şi s-au impus în faţa unui Oltchim apatic, care nu a arătat că şi-a dorit să câştige acest meci.

Voina a cerut time-out după doar zece minute de joc

Partida a început cu atacuri ratate de ambele părţi. Până la urmă, însă, gazdele au deschis scorul. Vâlcencele au restabilit egalitatea prin Jovanovic, dar n-au reuşit să se aşeze la timonă. Gruparea din Volgograd a preluat frâiele partidei şi a ajuns, în minutul 9, la un avantaj de patru goluri pe tabelă: 6-2. A fost momentul în care Radu Voina a decis să-şi trezească jucătoarele. Le-a certat muştruluit serios în timpul de odihnă solicitat, în speranţa că astfel elevele sale vor avea o tresărire de orgoliu. Au revenit pe teren, au reuşit să reducă din diferenţa ce le despărţea de echipa adversă (7-6 în minutul 18), dar fără să impresioneze. Ratări multe, pe contraatac şi chiar din 7 metri, apărare lipsită de determinare, jucătoare care nu s-au ridicat la nivelul aşteptat. Cam asta a caracterizat Oltchim-ul, în faţa unui adversar care şi-a arătat şi el slăbiciunile în multe momente ale jocului. Până la urmă repriza s-a încheiat la scorul de 16-15, un rezultat care dădea încredere echipei vâlcene pentru partea secundă a întâlnirii.

Jovanovic, dublă eliminare, Vetkova, scoasă din circuit

Nici în cea de-a doua parte a jocului nu s-a schimbat, însă, situaţia. Gruparea vâlceană a reuşit să se menţină aproape de echipa rusă doar în primele cinci minute de la reluare. Tolnai a reuşit să ţină Oltchim-ul în joc, însă fără sprijin, nu a putut să-şi conducă echipa spre un nou rezultat pozitiv. Kochetova, cea mai bună jucătoare a gazdelor, a fost lăsată să-şi facă liniştită reprezentaţia, am primit goluri uşoare din inter drept şi pe zonă centrală, n-am reacţionat pe faza ofensivă, am făcut cadou numeroase mingi adversarelor, iar toate acestea s-au reflectat pe tabelă. Dinamo a refăcut diferenţa de patru goluri, 26-22 în minutul 45 şi apoi a căutat să mărească avantajul, cu gândul la rezultatul din tur, de la Vâlcea. A ajuns la un avans de şase goluri (29-23), pe care nu l-a menţinut, deşi Oltchim n-a reuşit să se trezească nici pe final. În plus, a mai pierdut-o şi pe Vetkova, din apărare, care a suferit o entorsă, iar Jovanovic a primit dublă eliminare (patru minute), pentru fault şi probabil proteste la decizia arbitrilor. În aceste condiţii, soarta partidei nu a putut fi schimbată. Vizitiu a continuat să-l dezamăgească pe Voina, prin şuturile precipitate, pe lângă poartă, la fel şi Fiera, însă până la urmă meciul s-a încheiat în favoarea Oltchim-ului, chiar dacă a pierdut la Volgograd. Campioana României a cedat cu scorul de 34-30 în Rusia, ceea ce înseamnă că, în caz de egalitate de puncte la finalul meciurilor din grupă, gruparea vâlceană va avea câştig de cauză întrucât s-a impus la Vâlcea, în meciul tur, la o diferenţă de cinci goluri. Atât rămâne de fapt după acest meci, „mulţumirea” că nu am pierdut la mai mult de cinci goluri. Oricum, în ciuda rezultatului, calificarea în grupele principale nu a fost compromisă. Elevele lui Voina mai au încă două meciuri de disputat, ambele pe teren propriu, dintre care unul lejer, cu Buxtehuder, echipă care nu a învins pe nimeni până acum.
Pentru Oltchim au punctat: Nechita (7), Ozel (5), Curea (4), Stanca (4), Vizitiu (3), Chirilă (2), Jovanovic (2), Brădeanu (1), Fiera (1), Managarova (1).
Dinamo a înscris prin: Levina (8), Kochetova (7), Khmyrova (7), Stepanova (4), Broshchenko (3), Avdekova (2), Pidpalova (2), Makeeva (1).