HCM Rm. Vâlcea, o victorie şi o înfrângere în „dubla” amicală cu Rapid Bucureşti, care a avut loc în Capitală

Week-end-ul trecut, HCM Rm. Vâlcea a disputat două partide amicale. Ambele au avut loc în deplasare, pe terenul echipei Rapid Bucureşti. Gruparea de sub podul Grant a revenit în Liga Naţională de handbal feminin la finele sezonului trecut, după doar un an petrecut în cea de-a doua divizie a ţării.

Roşca a rulat toate jucătoarele din lot în meciul pierdut cu trupa din Giuleşti

În primul joc de pregătire dintre Rapid şi HCM Rm. Vâlcea, care s-a disputat vineri, 25 august, handbalistele noastre s-au impus categoric, cu scorul de 35-26 (20-10). Elevele lui Aurelian Roşca au avut însă o evoluţie sub aşteptări în cel de-al doilea meci amical, care a avut loc sâmbătă, 26 august. De această dată, vâlcencele au fost învinse cu 28-25 (14-12).
După „dubla” cu Rapid, preşedintele de la HCM Rm. Vâlcea, Petre Berbecaru, a declarat, pentru pagina de Facebook a clubului, că potenţialul real al echipei este cel din primul meci amical din Capitală, pe care formaţia noastră l-a câştigat. „Am jucat excelent în prima partidă cu Rapid, de vineri, în special în prima repriză, când am condus la pauză cu o diferenţă de 10 goluri. În cel de-al doilea test, de sâmbătă, staff-ul tehnic a rulat însă toate jucătoarele din lot şi am pierdut. Consider că edificator pentru noi a fost doar primul meci din Capitală, când echipa a arătat foarte bine”, a subliniat Perbecaru.
Duelurile din Capitală au fost ultimele pentru HCM Rm. Vâlcea înainte de startul Ligii Naţionale de handbal feminin. „Municipalele” vor debuta în noul sezon în deplasare, la Corona Braşov, iar în cea de-a doua etapă, vor primi, în Sala Traian, vizita echipei SCM Craiova. (N.C.)