Mamă şi fiică, premiate la Maratonul Olteniei

Sâmbătă şi duminică, 26-27 august, la Rm. Vâlcea s-a desfăşurat o nouă ediţie a Maratonului Olteniei. Prima zi a fost dedicată ciclismului, iar cea de-a doua, atleţilor. Duminică a intrat în concurs şi una dintre marile speranţe ale atletismului vâlcean, Medeea Muşulete, sportivă pregătită de Claudiu Cîrstea. Deşi are doar 12 ani, aceasta a reuşit să strângă până acum numeroase trofee, la diverse concursuri sau chiar la campionatele naţionale. Medeea excelează în proba de săritură în lungime, dar şi în cursele de viteză. La Maratonul Olteniei, atleta legitimată la clubul Chimia Rm. Vâlcea a alergat în cursa de aproximativ 400 de metri, pe care a şi câştigat-o la categoria de vârstă 11-13 ani. Interesant este faptul că nu a fost singura premiată din familia Muşulete. Organizatorii i-au oferit un premiu şi mamei sale, Larisa, care a fost recompensată pentru modul în care s-a manifestat şi a încurajat-o pe Medeea, dar şi pe ceilalţi concurenţi. (S.S.)