Fără categorieLiga NationalaHandbal

HCM Rm. Vâlcea a suferit prima înfrângere din 2016

HCM Rm. Valcea 2015_12 copy

• formaţia lui Constantin Ştefan a pierdut cu scorul de 31-26 partida din deplasare, cu Corona Braşov

Marţi, 5 ianuarie, în prima etapă din returul Ligii Naţionale de handbal feminin, HCM Rm. Vâlcea a suferit primul eşec din noul an. „Municipalele” au pierdut în faţa celei de-a patra clasate, Corona Braşov. Echipa pregătită de Constantin Ştefan a dat o replică bună gazdelor. A jucat de la egal la egal cu trupa lui Bogdan Burcea mai bine de 50 de minute. În prima repriză, au fost momente în joc când Corona a reuşit să se desprindă la trei goluri (10-7 în minutul 15 sau 13-10, în minutul 22), însă de fiecare dată vâlcencele au avut puterea să revină. În minutul 28, au reuşit chiar să preia conducerea. Ultimul fluier al reprizei le-a prins cu un gol peste Corona. Extrema Ana-Maria Simion punctat pentru scorul de 17-16 în favoarea HCM-ului. Nici în partea secundă nu s-a schimbat prea mult situaţia. Senocico şi colegele sale au crezut în şansa lor şi au luptat până aproape de final în speranţa că vor reuşi să scoată un rezultat bun. Norocul nu a fost, însă, de această dată, de partea lor. Două „torpile” ale Andreei Adespii care au poposit în bară şi nu în poartă şi două greşeli ale Dariei Ilina (care practic nu a contat în atac, iar în defensivă, pe final, după  şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică la scorul de 24-24, a mai făcut o greşeală, sancţionată tot cu o eliminare de două minute) au fost decisive pentru soarta partidei. În aceste condiţii, de la scor egal, în minutul 54, Corona a reuşit să profite şi să se desprindă în câştigătoare. S-a impus cu scorul de 31-26, la cinci goluri, o diferenţă oarecum mincinoasă după aspectul jocului. Cea mai bună marcatoare a echipei vâlcene a fost Mihaela Ani-Senocico, autoare a şapte reuşite. Au mai înscris pentru HCM: A. Adespii (6 goluri), J. Luca (4), C. Bădiţă (4), A. Simion (3), R. Cherăscu (1) şi M. Manda (1). (S.S.)