Alte sporturi

Halterofilii de la CS Chimia s-au întors cu şase medalii de la Campionatul Naţional de tineret

Gheorghe DinuÎn perioada 3-8 octombrie s-a desfăşurat la Oneşti finala Campionatului Naţional de tineret. La această competiţie a fost prezent şi Clubul Sportiv Chimia din Rm. Vâlcea, care a fost reprezentat de patru sportivi, pregătiţi de Gheorghe Dinu. Dintre aceştia doi au reuşit să se evidenţieze şi să obţină rezultate notabile. Este vorba despre Anda Matei, care a concurat la categoria 75 de kilograme şi despre Daniel Moldoveanu, care s-a remarcat la categoria +105 kilograme. Cei doi au obţinut împreună şase medalii de argint. Anda Matei a ridicat 70 de kilograme la stilul smuls, 86 de kilograme la aruncat şi astfel a ajuns la un total de 156 de kilograme, clasându-se la final, la toate cele trei probe, pe locul 2. Daniel Moldoveanu a ridicat 125 de kilograme la smuls, 140 la aruncat, în total 265 de kilograme, efortul depus fiindu-i răsplătit cu trei medalii de argint. Halterofilii lui Dinu nu intră în vacanţă după naţionalele de tineret. Ei vor continua pregătirea întrucât în luna noiembrie vor lua parte la o altă competiţie importantă desfăşurată pe plan intern. La Arad se va desfăşura finala Campionatului Naţional de seniori, întrecere la care CS Chimia va fi prezent tot cu patru sportivi. (S.S.)