Liga IVFotbal

Gușoeni, singura echipă care a învins Minerul, în Liga a IV-a, pe noul stadion din Berbești

CS Gușoeni a avut un parcurs foarte bun în returul Ligii a IV-a. După una dintre cele mai categorice victorii din istoria clubului, cu Vlădești, formația pregătită de Tavi Mîțoc s-a bucurat de succes și la Berbești, acolo unde nimeni nu a învins, în 2023, în campionat. Minerul a câștigat aproape tot pe stadionul Relu Nica. Doar CS Mădulari a scos un punct la Berbești (1-1). Minerul a pierdut și cu FC Păușești Otăsău, dar în Cupa României, la loviturile de departajare.

CS Gușoeni a câștigat partida de duminică, 14 mai, cu scorul de 2-1. Gabi Marinescu i-a adus pe oaspeți în avantaj după 30 de minute de joc. S-a făcut 0-2 spre final de partidă, în minutul 88. Ilinca a înscris. Prelungirile au adus un gol pentru gazde (1-2).

”Victoriile aduc alte victorii, dar și mare încredere în rândul jucătorilor. Ne așteptam să avem un meci dificil. Gazdele cred că nu. Au considerat, probabil, că dacă joacă cu Gușoeni meciul e dinainte câștigat. Au fost două goluri frumoase, ambele șuturi din afara careului. Pe lângă cele două reușite am mai avut 4-5 ocazii clare. Am jucat bine, băieții chiar au alergat foarte mult. Am avut absențe, doar o singură schimbare disponibilă, pe care am făcut-o în prelungiri. La 0-2 le-am atras atenția să nu ne relaxăm, dar asta s-a întâmplat și am primit gol în prelungiri. Imediat după, tot noi am scăpat singur cu portarul advers și am ratat. Am plecat bine de la început și asta ne-a ajutat. Mă bucur să văd că se întâmplă exact ce mi-am dorit să le insuflu băieților când am venit aici: unitate de grup. Nu avem individualități, ci jucători capabili de rezultate bune atunci când dau dovadă de disciplină tactică și evoluează ca o echipă”, a declarat Tavi Mîțoc, antrenorul de la Gușoeni. Formația din comuna administrată de Nicolae Concioiu e pe locul 8 în liga a IV-a și are șanse să mai urce cel puțin o poziție până la final.