Liga NationalaHandbal

Glibko și Elghaoui, spectacol cu Slatina. Au marcat 20 de goluri împreună

SCM Rm. Vâlcea a ieșit din cursa pentru trofeul EHF European League, însă continuă lupta pentru un loc de cupă europeană (pentru sezonul următor) în competițiile de pe plan intern. Miercuri, 6 aprilie, a disputat un meci din Liga Florilor rămas restant din etapa din week-end. ”Municipalele” au înfruntat CSM Slatina, formație care are ca obiectiv rămânerea în primul eșalon. Handbalistele pregătite de Victorina Bora au avut benzină pentru o repriză. Au opus rezistență, s-au menținut în joc, au încercat să păstreze suspansul pentru partea secundă. Au început repriza a doua hotărâte să anuleze diferența luată de gazde pe final de primă repriză (s-a consemnat 17-14 la pauză).

Elghaoui și Glibko, în principal, dar și celelalte jucătoare ”aruncate” în acest duel de Bent Dahl au făcut, însă, spectacol și nu au dat adversarei nicio șansă. Iryna și Asma au marcat, împreună, în acest joc, 20 de goluri. Glibko a punctat de 12 ori, în timp de Elghaoui a perforat de 8 ori poarta adversă. Pe lista marcatoarelor SCM-ului s-au mai aflat: Klicovac (3), Bucur (3), Liscevic (3), Marin (2), Lupei (2), Levchenko (2), Gorshenina (2), Nikolic (1), Dăscălete (1). A fost un galop de sănătate, până la urmă, pentru echipa de la poalele Capelei, care a câștigat partida cu scorul de 39-26. La Slatina, Luciana Popescu a fost cea mai bună marcatoare, cu șase goluri. Lorena Ostase a înscris cinci goluri, Chitacu, patru. Vâlceanca Hermina Stoicănescu, soția arbitrului Alin Olaru, a punctat o dată, la fel ca Vasiliu și Gheorghe. Cîrligeanu, Necula, Coman și Matea au avut câte două goluri.

Victoria cu Slatina a readus Vâlcea pe locul 3, cu 40 de puncte. Are un avans de un punct față de Cisnădie și Baia Mare și un joc mai puțin, restanța cu Deva.

Sâmbătă, 9 aprilie, de la ora 14.00, ”roș-albastrele” vor juca în deplasare, cu Dacia Mioveni.