Liga NationalaHandbal

Florentin Pera și Gloria au învins Vâlcea! Două cartonașe roșii la Bistrița! SCM, misiune aproape imposibilă de a mai prinde un loc de Europa prin Liga Florilor

Miercuri, 10 ianuarie, SCM Rm. Vâlcea a disputat primul meci al anului din Liga Florilor. Formația de handbal de la poalele Capelei au avut o deplasare grea, din toate punctele de vedere, atât ca distanță, cât și ca dificultate a jocului. A plecat învinsă de la Bistrița. Selecționerul Floretin Pera, fostul antrenor al Vâlcii, care a adus echipei ultimele mari rezultate, acum tehnician la Gloria, a fost câștigător în acest duel.
Gazdele porneau drept favorite și și-au respectat blazonul. Victoria nu a fost, însă, așa de ușor de obținut. Vâlcea a luptat până la final. A fost un meci cu greșeli de ambele părți, mai multe de partea oaspetelor. Bent Dahl nici nu a avut prea multe soluții pentru a schimba atunci când se impunea, în cazul unor jucătoare. Formația de la poalele Capelei a dictat ritmul în cea mai mare parte a timpului din prima repriză. Bazaliu a deschis scorul, dar Zschocke a egalat. Tamires a adus Gloria iar la timonă, apoi Maidhof și Zschocke au reușit o fază de toată frumusețea, o aeriană și tabela a indicat iar egalitate: 2-2. Hagman și Maidhof au dus scorul la 2-4.
În minutul 8, arbitrii au acordat 7 metri pentru gazde. La punctul de penalitate a mers Laslo. Căpitanul Bistriței a lovit-o puternic în față pe Isabell Roch (involuntar), iar oficialii jocului au descalificat-o. Laslo a urmărit jocul din tribună. De aici, SCM a fost vioara întâi până în minutul 22, când gazdele au revenit la timonă. Gogîrlă a intrat rău în joc, iar greșelile în tabăra SCM-ului s-au legat. Posavec a adus pe plus favorita publicului (scor 10-9). Pe final de repriză, Gogîrlă și-a mai reglat ”tirul”. Primul mitan s-a încheiat la scorul de 16-15 pentru Bistrița.
În partea secundă, SCM a rămas relativ aproape de adversară. Au fost momente când părea că Gloria s-a desprins în câștigătoare (când ecartul s-a mărit la patru), dar Vâlcea a revenit și a dat semne că mai poate, în ciuda numeroaselor erori și a ratărilor din situații clare, care i-au dat aripi portarului Gloriei, Renata de Arruda, care a terminat partida cu un procentaj remarcabil, având 16 intervenții salvatoare.
În minutul 55, Ljepoja a readus speranța la oaspete. A marcat pentru 26-25. SCM a avut șansa egalării, dar a ratat-o. La 28-27, cu un minut și jumătate înainte de final, Pera a riscat. A jucat 7 contra 6, fără portar, și i-a ieșit. Bistrița s-a impus cu scorul de 30-27 și a urcat pe podium în Liga Florilor.
În partea a doua a întâlnirii a avut și SCM un cartonaș roșu. L-a primit Băcăoanu, în minutul 48, după un ”tampon” la o adversară. Isabell Roch a mai apărat o aruncare de la 7 metri, la Niombla. Înfrângerea de la Bistrița a fost a cincea din acest sezon pentru Vâlcea, care își vede din nou obiectivul pus sub semnul întrebării. Obținerea unui loc de cupă europeană prin Liga Florilor pare tot mai departe.
La Bistrița, cea mai bună jucătoare a partidei a fost considerată Laura Pristăvița, cu patru goluri pentru echipa sa. Niombla și Tamires au marcat câte cinci goluri, Rodrigues – 4, Bazaliu – 3, Posavec – 3, Seraficeanu – 3, Dincă – 1, Bulatovic – 1, Kpodar – 1.
Pentru Vâlcea au marcat: Hagman (7 goluri), Zschocke (5), Ljepoja (5), Wolik (4), Maidhof (3), Gogîrlă (2), Cholevova (1). ”Municipalele” au avut parte și la acest joc de sprijinul suporterilor, care au făcut un efort fantastic de a fi în tribună, în plină iarnă.
În ultima rundă din tur, SCM Rm. Vâlcea va juca, pe teren propriu, cu Corona Brașov. Partida va avea loc în Sala Traian sâmbătă, 20 ianuarie, de la ora 18.00.