BaschetAlte sporturi

CS Vâlcea 1924, trei victorii la rând în Liga Națională de baschet masculin

CS Vâlcea 1924 luptă cu toate puterile pentru a continua pe prima scenă a baschetului masculin românesc. Ultimele săptămâni au fost perfecte pentru elevii lui Hristu Șapera. ”Haita” vâlceană a înregistrat trei victorii la rând. După cea de la Ploiești, din penultima zi a anului trecut, CS Vâlcea a câștigat și duelul cu ultima clasată, CSM Focșani, iar la mijlocul acestei săptămâni și-a mai luat o revanșă, impunându-se în restanța cu SCM ”U” Craiova. Partida a avut loc în Bănie și s-a terminat la scorul de 70-96. ”Lupii negri” au avut două puncte peste gazde după primul sfert (20-22), la fel și în al doilea sfert (23-25), astfel că la pauza mare erau pe +4. Jocul a fost controlat de la un capăt la altul de trupa de la poalele Capelei. Craiova a cedat definitiv în ultimele 20 de minute. 14-26 și 13-23 s-a consemnat în următoarele două ”seturi”, astfel că victoria a fost fără dubii și pe deplin meritată. În Bănie, Rotaru a făcut un meci bun. A adus 22 de puncte pentru CS Vâlcea, formație care și-a îmbunătățit bilanțul. A ajuns la șapte victorii în Liga Națională, în 15 meciuri. Următorul joc pentru formația pregătită de Hristu Șapera și Anca Nițulescu va avea loc la finele săptămânii viitoare, în deplasare, contra liderei din Grupa B, CSM CSU Oradea, echipă pregătită de vâlceanul Cristi Achim.