DiverseHandbal

Fete de aur, medalii de bronz! Energetic Rm. Vâlcea, a treia din lume la handbal feminin!

Săptămâna aceasta, echipa de handbal a Colegiului Tehnic Energetic a reprezentat România la Campionatul Mondial Școlar din Serbia. La Belgrad, formația pregătită de Ionel Gheorghe și Stăncuța Guiu a avut evoluții bune. În grupe, a câștigat cu 22-16 confruntarea cu Brazilia și a pierdut la limită, cu 28-27, duelul cu Germania. S-a calificat în sferturi de pe locul secund. În această fază i s-a opus reprezentanta Suediei. Elevele de la Energetic au câștigat fără drept de apel, cu 29-17, meciul din sferturi și au acces în semifinale. Au dat din nou peste Germania, iar deznodământul a fost același. Handbalistele de la poalele Capelei au cedat la un gol, de această dată cu 23-22. Au jucat, însă, finala mică a turneului, în care au dat peste Muntenegru. Au câștigat confruntarea cu 22-12 și au obținut medaliile de bronz. Energetic, campioana României la nivel școlar, e a treia din lume la handbal feminin, la această categorie! Titlul mondial va ajunge la Egipt sau Germania, echipe care joacă duminică, 5 decembrie, finala Campionatului Mondial Școlar.

Din lotul pe care Energetic s-a bazat în Serbia au făcut parte: Alexandra Adam, Ingrid Andronache, Ştefania Dumitraşcu, Denisa Paula Emili, Alina Nicoleta Florescu, Maria Diana Lixăndroiu, Maria Noemi Mezei, Patricia Mlecov, Bianca Neacşu, Bianca Pîrcălăbescu, Vanessa Predescu, Maria Patricia Tîmplaru, Cristina Vegheanu şi Mara Teodora Zaharia. Felicitări, fete de aur!