FC Băbeni, neputincioasă la Şirineasa

Formaţia primarului Dan Săraru a reuşit să profite de programul oarecum mai lejer din această perioadă a campionatului. În ultima săptămână a obţinut şase puncte, care-au readus-o în centrul atenţiei. În intermediară, la Drăgăşani, a surclasat-o pe Voinţa Orleşti, iar acum pe FC Băbeni, o formaţie care a dat semne de revenire în ultimele etape. Băbenarii s-au impus în faţa echipelor aflate în lupta pentru evitarea retrogradării, dar n-au reuşit să producă până acum surprize majore. Şansa de a ieşi din anonimat ar fi fost să câştige la Şirineasa, însă FC Băbeni nu şi-a depăşit condiţia. Formaţia lui Florentin David nu a pus deloc probleme jucătorilor gazdă, care au risipit orice urmă de îndoială în privinţa câştigătoarei acestui joc încă din prima repriză, încheiată la scorul de 4-0 pentru AS Şirineasa. În minutul 65 s-a făcut 5-0 pentru echipa primarului Săraru care pe finalul meciului şi-a permis un moment de neatenţie, taxat de oaspeţi, care-au reuşit să marcheze golul de onoare, cel de 5-1.

O victorie categorică a echipei din Şirineasa, fără drept de apel, un meci care l-a ajutat pe Andrei Fistogeanu să-şi îmbunătăţească situaţia în clasamentul golgheterilor Ligii a IV-a. Andrei Fistogeanu a fost autorul unui hattrick, fratele său Adrian şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, printre autorii golurilor numărându-se, de asemenea, Ionuţ Săraru şi Cătinaş – care-a punctat din penalti. (S.S.)