Eşec usturător pentru Cozia la Turnu Măgurele. Cetatea a beneficiat de trei penalty-uri!

Din păcate, una dintre cele două echipe de Liga a III-a vâlcene va termina sezonul pe loc retrogradabil. Minerul Costeşti a avut evoluţii bune în play-out şi a urcat pe locul 4 în Seria a VI-a. E la egalitate de puncte cu Cozia, aflată pe locul 5. Călimăneşti nu a cunoscut gustul victoriei în play-out. Sâmbătă, 13 mai, a fost o zi cu ghinion pentru elevii lui Vasile Ilinca. Trupa din staţiune a înregistrat o înfrângere usturătoare la Tr. Măgurele. Echipa pregătită de Vali Bădoi s-a impus cu 6-1. Trei penalty-uri au fost acordate gazdelor. Stancu a deschis scorul în minutul 9, Ionică a dublat avantajul din punctul cu var. La mijlocul reprizei, tot Stancu a punctat pentru Turnu Măgurele (3-0). 4-0 a fost la pauză. Pleşa a marcat din 11 metri. Ionică şi June, din penalty au mai înscris în partea secundă pentru trupa teleormăneană. A fost 6-0. Golul de onoare al oaspeţilor a fost marcat de Zotică, în minutul 75. Cozia mai are două meciuri, două finale de jucat pentru menţinerea în Liga a III-a. Sâmbătă, 20 mai, primeşte vizita celor de la Petrolul Potcoava, la Călimăneşti, iar pe 27 mai va întâlni, pe arena Borthers, Minerul Costeşti.