Energetic, pe locul 8 în România la nivel de junioare I

• Alicia Gogîrlă, medalie de bronz cu Corona Braşov

Săptămâna trecută, la Turda, s-a desfăşurat turneul final al Campionatului Naţional de Handbal Feminin dedicat junioarelor I. În această fază a competiţiei a obţinut calificarea şi Energetic Rm. Vâlcea. Simpla prezenţă în finală a reprezentat pentru formaţia liceului din nordul Râmnicului o adevărată performanţă. Mai mult, nu s-a putut. Elevele lui Ionel Gheorghe s-au clasat pe locul 8 la Turda. În schimb, o handbalistă vâlceană a reuşit să urce pe podium. Este vorba despre Alicia Gogîrlă. Aceasta a obţinut medalia de bronz cu Corona Braşov. Gogîrlă a fost inclusă şi în echipa ideală a competiţiei, fiind considerată cel mai bun inter dreapta din România la acest nivel. Din echipa ideală au mai făcut parte: Andreea Chetraru (portar / CSM Bucureşti), Eva Kerekeş (extremă stânga / CSM Tg. Mureş), Patricia Moraru (inter stânga / CSM Bucureşti), Monica Barabaş (centru / CSM Tg. Mureş), Flavia Munteanu (extremă dreapta / CSM Tg. Mureş), Ştefania Jipa (pivot / CSM Bucureşti). Cea mai bună marcatoare de la turneul final a fost Andreea Popa, de la CSŞ 2 Bucureşti, iar titlul de MVP al întrecerii i-a revenit tot Aliciei Gogîrlă. Titlul naţional la junioare I a ajuns la CSM Tg. Mureş, care a câştigat cu scorul de 30-28 finala cu CSM Bucureşti. Corona s-a clasat pe 3, CSŞ 2 Bucureşti – pe 4, locul 5 a fost ocupat de LPS Brăila, CSŞ 1 Constanţa s-a regăsit pe 6, Marta Baia Mare – pe 7, iar Energetic a terminat turneul pe locul 8. (S.S.)