Enăchescu, şocat de „furăciunea” de la Slatina

enachescu* suporterii echipei CSM au fost dezgustaţi de maniera în care jucătorii de pe primul loc au câştigat primul meci oficial pe anul 2011, aceştia apelând la bunăvoinţa brigăzii de arbitri pentru a nu părăsi terenul în genunchi

În prima partidă inclusă în calendarul FRF pe anul 2011, Ghecon a efectuat o deplasare la Slatina, pentru a juca contra liderei Seriei a IV-a. Cu toate că „municipalii” antrenaţi de Marius Popa începeau acest meci din postura de favoriţi, „constructorii” lui Narcis Enăchescu au oferit adversarilor o replică peste aşteptări. Însă „cavalerii fluierului” şi-au intrat serios în drepturi, făcând „unele dintre cele mai mari abuzuri înregistrate vreodată în fotbalul naţional”. Dacă în prima repriză arbitrii au lăsat jocul să decurgă de la sine, fără a se implica în mod neregulamentar, nu acelaşi lucru îl putem spune şi despre partea secundă a întâlnirii de pe Stadionul „1 Mai”.

1-0, la pauză, pentru vâlceni

Astfel, Ghecon a avut prima ocazie de a marca, prin Martalogu, în minutul 8, însă fostul jucător al echipei Lotru Brezoi a şutat slab, în portar, spre dezamăgirea coechipierilor. Experimentatul atacant Ovidiu Ciortan avea să deschidă scorul cu doar cinci minute înainte de sfârşitul primei reprise, printr-o lovitură de cap (0-1). „Mă mir că arbitrul de linie nu a ridicat ofsaid la golul nostru, chiar dacă Ciortan se afla într-o poziţie regulamentară. Ne puteam aştepta şi la asta”, spune în glumă directorul sportiv al Gheconului, Mădălin Dobre.

Spre final, arbitrii au început show-ul!

În a doua jumătate a întâlnirii, a început show-ul! Pentru a le mai tăia vâlcenilor din elan, între minutele 46 şi 48, arbitrul de centru a arătat patru cartonaşe galbene pentru Ghecon, pentru presupuse faulturi şi proteste la adresa brigăzii. La acest meci, au fost prezenţi zeci de fotbalişti şi antrenori vâlceni, cărora nu le venea să creadă ceea ce urma să se întâmple. „Arbitrul de centru ne spunea: potoliţi-vă, doar nu aţi venit să câştigaţi la Slatina, pentru că nu veţi avea nicio şansă. Nu ne venea să credem ceea ce auzeam”, mai adaugă Mădălin Dobre. În minutul 70, „fluieraşul” a semnalat lovitură de la 11 metri pentru CSM Slatina, echipa-gazdă fiind uimită de decizia nejustificată a centralului. Portarul Alexandru Cruceru a apărat penalty-ul, iar scorul a rămas acelaşi, 1-0, pentru Ghecon. Se reia jocul, iar, după doar patru minute, arbitrul de linie i-a făcut semn colegului de la centru că vâlceanul Stanciu i-ar fi adresat injurii. Atacantul lui Narcis Enăchescu a încasat cartonaş roşu şi a fost obligat să părăsească terenul, chiar dacă nu avusese nici măcar un schimb de replici cu oficialul partidei. În minutul 80, tot la semnalizarea arbitrului de linie, „centralul” le-a oferit pe tavă un al doilea 11 metri celor de la CSM Slatina, după un presupus fault în careu. Istinie a transformat lovitura de la punctul cu var, pentru ca, în minutul 88, Secreţeanu să stabilească scorul final: 2-1 pentru gazde. „Aş dori să-i mulţumesc antrenorului pentru modul impecabil în care a aranjat în teren echipa şi pentru felul cum a pregătit meciul. Ne bucură că s-a integrat perfect în familia Ghecon. Sunt convins că nu a mai trăit asemenea momente de când este implicat în fotbal. I-au dat lacrimile după ce s-a terminat meciul. Nu a crezut că s-ar putea întâmpla vreodată aşa ceva. Oricum, nu puteam câştiga partida, chiar dacă s-ar fi jucat timp de 10 de ani”, a precizat Mădălin Dobre.

Iulian Roşoagă: „În 20 de ani de fotbal, nu am văzut niciodată aşa ceva”

Iulian Roşoagă, căpitanul echipei din Lăpuşata, explică faptul că, de când joacă fotbal, de mai bine de două decenii, nu i-a fost dat vreodată să vadă o asemenea manieră jenantă de arbitraj. „Joc de atâţia ani fotbal, de peste 20 de ani, dar nu credeam să văd vreodată un arbitraj de genul celui de care am avut parte la Slatina. Am fost, pur şi simplu, masacraţi. Chiar şi jucătorii adverşi au rămas uimiţi de ceea ce s-a întâmplat pe teren. Nu pot să cred că în ziua de azi mai exista un asemenea mod de a conduce o partidă”, a punctat Roşoagă.

Antrenorului Enăchescu i-au dat lacrimile

În calitate de antrenor, Narcis Enăchescu a fost pentru prima dată martorul unui arbitraj de asemenea factură, sfârşitul partidei de la Slatina găsindu-l pe acesta în lacrimi de tristeţe şi mâhnire. „Timp de 60 de minute, s-a jucat fotbal, după care nu înţeleg nici acum ceea ce s-a întâmplat. La meci, au fost prezenţi mulţi vâlceni, care au putut vedea ceea ce s-a întâmplat. Arbitrii au ieşit de pe teren însoţiţi de vreo 20 de jandarmi, chiar şi suporterii CSM-ului fiind indignaţi de japca pe care ne-au dat-o. Am avut parte de o execuţie în direct! Nu credeam că se poate întâmpla aşa ceva la un meci oficial. Sunt curios ce decizie va lua FRF împotriva acestei brigăzi de arbitri. În final, vreau să-mi felicit jucătorii pentru dăruirea cu care au tratat acest meci. Ca valoare, am fost peste lidera seriei noastre, iar asta ne bucură pe toţi”, a precizat Narcis Enăchescu.

Lidera Seriei a IV-a a fost huiduită de către propriii suporteri
* spectatorii au strigat „Hoţie!” la Slatina, fiind dezgustaţi de maniera ruşinoasă prin care echipa lor a câştigat primul meci oficial pe 2011

Actualmente, în ceea ce priveşte sportul-rege, judeţul Olt are cel puţin două niveluri peste Vâlcea, dacă luăm în calcul faptul că vecinii noştri de graniţă au două echipe care fac legea în eşaloanele în care activează: ALRO Slatina (Liga a II-a) şi CSM Slatina (Liga a III-a). În timp ce reprezentativa eşalonului secund este susţinută financiar de către Consiliul Judeţean Olt, „municipalii” antrenaţi de Marius Popa îşi primesc salariile de la Primăria Slatina, adică din taxele şi impozitele încasate de la contribuabilii locali. Tocmai de aceea, suporterii au ţinut să-şi taxeze jucătorii pentru faptul că, deşi îşi primesc lefurile babane de la bugetul de stat, totuşi, nu au bunul simţ să-şi dea viaţa pe teren. Pentru a expune mai în amănunt realitatea de pe teren, vă vom enumera mai jos câteva dintre comentariile postate pe site-urile www.gazetanoua.ro sau www.liga2.ro: „Chemaţi DNA-ul la Slatina… Fură arbitrii pentru CSM la marea nesimţire…Le-au dat şi penalty, dar au ratat… e 1-0 pentru Ghecon min 75”, „Acum elimină unul de la Ghecon… Poliţia, să vină Poliţia…”, „Alt penalty la Slatina….hoţie la drumul mare…1-1”, „Aşa japcă n-am văzut din 89… două penalty-uri inexistente, eliminare gratuită, ofside de 3 metri la golul 2… RUªINEEEE”, „Bã, fraþilor… La Slatina să evoluaţi cu banderole albe, ca aşa japcă ce ne-au dat ăia nu se intâmpla nici înainte de 89 cu Scorniceştiul lui Ceauşescu! Este incredibil aşa ceva! Ruşine mai mare nu cred că există. Au dat două penalty-uri hoţii aia de arbitri, ambele inexistente, iar golul de 2-1 a fost marcat după un…”, „Nu avem nevoie de asemenea victorie. Jucătorilor ar trebui să le fie ruşine, pentru că primesc bani de la Primărie”.

Primă substanţială în caz de egal sau victorie

În acest meci, „constructorii” deputatului Dan Mazilu ar fi jucat pe o primă cu totul specială, chiar dacă oficialii clubului din Lăpuşata ar fi negat din start aceste informaţii. Astfel, Roşoagă, Ursu şi camarazii ar fi avut promisă „o atenţie” de câteva milioane bune per cap de fotbalist, în cazul unei victorii sau chiar şi al unui rezultat de egalitate. Dacă „oamenii în negru” nu s-ar fi dat în petec la Slatina, vâlcenii ar fi încasat aceşti bani. Prin prestaţia de pe Stadionul 1 Mai, Ghecon a tras un semnal de alarmă în rândul echipelor care trag la promovare, care nu vor mai ignora, pe viitor, capacitatea vâlcenilor de a gestiona un meci.

Ionuţ Stoica, cel mai bun de la CSM Slatina

În primul meci oficial disputat cu tricoul echipei CSM Slatina, vâlceanul Ionuţ Stoica – transferat iarna aceasta de la FC Oltchim – a fost cel mai bun de pe teren. Considerat „cel mai bun fundaş vâlcean al momentului”, Stoica poate ajunge din vară în Liga a II-a, dacă formaţia din judeţul Olt va reuşi să promoveze.
„Sper ca jucătorii mei să nu fie cu moralul la pământ în meciul cu Oltchim”
Vinerea aceasta, Ghecon întâlneşte FC Oltchim, pe teren propriu, în derbiul orgoliilor. „Sper ca jucătorii mei să-şi revină rapid după ceea ce s-a întâmplat la Slatina. Nu poţi trece uşor cu vederea ceea ce ni s-a întâmplat săptămâna trecută. e imperativ să ne revenim, pentru că ne aşteaptă o altă confruntare, cu cei de la FC Oltchim”, a menţionat antrenorul Narcis Enăchescu.
Au jucat:
CSM Slatina: Stănciulescu, Dinu, Ciobanu, Stoica, Corneanu, Mirescu, Marcu, Koko, Istinie, Vintilă, Aldea. Rezerve: Firu Baciu, Şerban, Săvulescu, Stănescu, Aria, Secreţeanu, Andrei. Antrenor: Marius Popa
Ghecon Lăpuşata: Cruceru, Bucei, Vladu, Mocioacă, Ursu, Rusescu, Nistor, Roşoagă, Martalogu, Iordache, Ciortan. Rezerve: Albici, Jugăstreanu, Săraru, Chiriţă, Stanciu, Nica. Antrenor: Narcis Enăchescu.