Elevii lui Ion Lazăr fac senzaţie în amicale

FC Oltchim Rm. Vâlcea a făcut ravagii în cele trei amicale pe care le-a disputat săptămâna trecută, în compania unor grupări care evoluează în Liga a IV-a. Marţi, 22 februarie, echipa antrenată de Ion Lazăr a dispus fără probleme de Voinţa Orleşti (6-1), pentru ca apoi să o învingă şi pe Damila Măciuca (1-0), meciul având loc joi, 24 februarie. În fine, sâmbătă, 26 februarie, „chimiştii” au câştigat şi duelul cu Posada Perişani (7-0).
Singurul duel care le-a pus cu adevărat probleme „chimiştilor” a fost, fără îndoială, cel cu lidera Ligii a IV-a, Damila Măciuca, echipa antrenată de Mircea Savu oferind o replică dârză trupei din Râmnic. Singurul gol al partidei a fost marcat imediat după pauză, în minutul 47, de Preda. Dacă antrenorul echipei din Măciuca a apreciat că duelul a fost doar unul de angajament, Ion Lazăr a precizat că partida s-a dovedit a fi foarte utilă pentru elevii săi. „Am avut în faţă o trupă bine pusă la punct, care a practicat un fotbal de calitate, în ciuda terenului greu pe care s-a jucat”, a menţionat Lazăr.
În meciul cu Damila Măciuca, antrenorul Ion Lazăr a trimis pe teren următorul „unsprezece”: Vlădoi – Nania, Onofrei, Cocărăscu Răcăreanu, Săraru, Preda, Fistogeanu, Ceapă, Marinescu, Tomescu. După pauză, au intrat pe teren şi ceilalţi fotbalişti din lotul echipei vâlcene.

„Chimiştii” stau în prima etapă din retur
* trupa din Râmnic va juca primul meci oficial din acest an abia vineri, 11 martie, la Berbeşti, cu Ghecon Lăpuşata

FC Oltchim va sta în prima etapă din retur, care va avea loc vineri, 4 martie, după ce Ralbex Turcineşti s-a retras din campionat. Trupa antrenată de Ion Lazăr va juca primul meci oficial din acest an abia vineri, 11 martie, la Berbeşti, în compania celeilalte echipe vâlcene din Liga a III-a, Ghecon Lăpuşata. Interesant este că trupa chimistă ar putea să nu joace nici în a treia rundă din retur, dacă se va confirma faptul că Triumf Bârca s-a retras din campionat. Practic, primul meci pe teren propriu al Oltchim-ului ar urma să aibă loc abia în etapa a 20-a, cu Minerul Motru!!!
În aceste condiţii, dacă vremea va permite acest lucru, FC Oltchim ar mai putea disputa în zilele următoare şi alte partide amicale, dar încă n-au fost stabilite adversarele pe care elevii lui Ion Lazăr le vor înfrunta.