Liga 6

Derby pe malul Olteţului. Zătreni, 39 de meciuri cu Bălceşti! Oaspeţii au plecat cu trei puncte

În week-end-ul trecut, Olteţul Bălceşti a recuperat din diferenţa care o despărţea de una din rivalele tradiţionale, Olteţul Zătreni. Formaţia coordonată de Viorel Merişanu s-a impus în deplasare cu scorul de 4-1. Nicolae Vîlcu a făcut cunoscut faptul că, potrivit statisticilor sale, în cele 39 de partide dintre cele două formaţii, a fost pentru a doua oară când Zătreni a pierdut acasă în faţa celor de la Bălceşti. Zătreni ar avea opt victorii înregistrate pe terenul de la Bălceşti. În jocul din această rundă, oaspeţii au încheiat ”socotelile” din prima repriză. A fost 0-3 la pauză. Chiar Merişanu a deschis scorul. Dina şi Funieru au stabilit rezultatul primelor 45 de minute. În partea secundă, Cătălin Cercel a redus din diferenţă, dar ea s-a refăcut în minutul 90, după autogolul lui Pătrulescu (1-4). Cu cele trei puncte, Bălceşti s-a apropiat la un punct de Zătreni. Cele două ocupă locurile 7 şi 8 în Seria Sud a Ligii a VI-a, departe de ce sperau în toamna anului trecut.