DiverseHandbal

Daciana Hosu, eroina Vâlcii în Ungaria! Victoria cu VACI, umbrită de o accidentare gravă

Duminică, 20 februarie, echipa de handbal vâlceană a disputat ultimul meci din faza grupelor EHF European League. ”Municipalele” au dat piept cu VACI, din Ungaria. Partida a avut loc pe terenul maghiarelor. Nu conta în economia clasamentului, ci doar pentru palmares. SCM a obținut victoria, deși a fost condusă trei sferturi din meci. Gazdele au avut și trei goluri avans pe parcursul primului mitan. Scorul a indicat egalitate de doar două ori în prima repriză (2-2, după reușita lui Bucur și 14-14, în urma golului înscris de Nikolic). VACI a intrat la pauză cu un avans de doar un gol: scor 16-15.

La reluare, în cinci minute, elevele lui Dahl au înscris doar o dată. Maghiarele au profitat și au mărit ecartul la patru: scor 20-16. Glibko a înscris spectaculos, cu spatele, din întoarcere, pentru 20-17, apoi Dache, Gorshenina și Florica au dat tonul revenirii. Din păcate, pentru extrema stânga a SCM-ului golul de 21-20 a fost ultimul al meciului. Florica a căzut rău, pe genunchi și a părăsit terenul pe brațe. I-a fost imobilizat genunchiul stâng. Zilele următoare, căpitanul Vâlcii va efectua un RMN care-i va spune cât de gravă este accidentarea, dacă va fi nevoie de operație sau nu. Apropiații echipei se tem de o ruptură de ligamente.

A fost un moment psihologic care le-a motivat pe colegele Cristinei să lupte mai mult pentru un rezultat pozitiv. Imediat, Klicovac a egalat, apoi, în minutul 43, tot ea a înscris pentru 24-23 în favoarea trupei de la poalele Capelei, aflată pentru prima dată în meci la timonă. ”Municipalele” nu au mai cedat inițiativa. Au avut șanse să risipească emoțiile mai rapid, dar au păstrat suspansul până la final. Cu un minut și jumătate înainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Elghaoui a punctat pentru 30-31. Nikolic nu a putut să învingă portarul advers și să încheie jocul. Ultimul atac a fost al gazdelor. În ultima secundă, la ultima fază, Daciana Hosu a rămas singură cu adversara. A blocat incredibil. A respins mingea cu piciorul și a devenit eroina Vâlcii. Intervenția sa a adus victoria SCM-ului. Scor final: 30-31.

Pentru SCM au înscris în Ungaria: Klicovac (7), Glibko (7), Gorshenina (4), Nikolic (3), Florica (3), Elghaoui (2), Dache (2), Bucur (1), Liscevic (1), Lupei (1).

Pentru gazde au marcat: Kuczora (9), Kacsor (5), Hamori (4), Grosch (3), Szondi (2), Schatzl (2), Helembai (2), Dioszegi (2), Ballai (1).

Pentru handbalistele vâlcene urmează duelul din Liga Florilor, cu Gloria Buzău, care va avea loc joi, 24 februarie, de la ora 16.00, în Sala Traian.

În EHF European League, SCM va juca, în sferturi, cu Herning Ikast, din Danemarca. Dubla va avea loc pe 26 sau 27 martie, turul și 2/3 aprilie, returul.

În etapa a VI-a din grupa D, Viborg și Chambray au terminat la egalitate, scor 29-29. Din trei echipe românești prezente în grupele EHF European League, două au obținut calificarea în sferturi, Vâlcea și Baia Mare. Minaur va da piept cu Sola, din Norvegia. Tot în sferturi, Besancon va înfrunta Bietigheim, iar Viborg se va duela cu Storhamar.