FotbalDiverse

Cupa ”Sandu Paul”, la fotbal, a ajuns la Jiblea Veche! Ciprian Talpoș, MVP-ul turneului de la Călimănești

Între 16 și 18 decembrie, în sala de sport a Școlii Gimnaziale ”Șerban Vodă Cantacuzino”, din Călimănești, a avut loc cea de-a XIII-a ediție a Cupei ”Sandu Paul” la fotbal. Au participat opt echipe, respectiv: Păușa, Sălătrucel, Jiblea Nouă, GG Team, Centru, Jiblea Veche, Steaua SCC și Piață. S-au disputat și două meciuri demonstrative, unul de handbal feminin, iar celălalt, de old-boys, între fostele glorii ale fotbalului călimăneștean.

În semifinalele turneului de fotbal au ajuns Centru, Păușa, Jiblea Nouă și Jiblea Veche. S-au înregistrat rezultatele: Centru – Păușa 2-3 și Jiblea Nouă – Jiblea Veche 0-2. Finala mică s-a terminat la egalitate, scor 4-4. La loviturile de departajare s-a impus Jiblea Nouă, care și-a asigurat medalia de bronz în competiție. Trofeul Cupei ”Sandu Paul a ajuns la Jiblea Veche. Derby-ul cu Păușa, din finala mare, s-a încheiat tot la egalitate, 2-2. La loteria penalty-urilor mai norocoasă a fost… Argentina, dar nu în stațiunea vâlceană, ci în Qatar. Campioana Călimăneștiului a fost, așadar, Jiblea Veche.

Sorin Niță, cel care s-a ocupat de organizare, își amintește de începuturi. S-a plecat de la dorința unei întreceri între prieteni. Au fost patru echipe la prima ediție. De la an la an, turneul a căpătat notoritate și a atras din ce în ce mai mulți participanți. Din momentul în care Florinel Constantinescu a devenit primar la Călimănești, competiția a fost susținută de autoritățile locale și inclusă în programul sportiv al orașului. Și în acest an, Primăria a alocat un buget bun pentru Cupa ”Sandu Paul”, din care s-au procurat trofeele și celelalte premii acordate, diplome, medalii și aproape tot ce a implicat turneul.

După competiție, toți cei implicați, aproape 70 de participanți, au avut parte de un banchet la Casa Românească, acolo unde s-a desfășurat și festivitatea de premiere. Au fost acordate și trofee individuale. Premiul pentru cel mai bun portar a ajuns la Daniel Bușui, de la Jiblea Veche, cel mai bun atacant a fost declarat Denis Țuțuianu, de la Jiblea Veche, iar cel mai bun fundaș, Marius Nicula, de la Păușa. MVP-ul turneului, cel mai bun jucător, a fost Ciprian Talpoș, de la Păușa.