Cupa României – faza judeţeană

Incidente extrem de grave şi rezultate surpriză în şaisprezecimi

* cinci echipe de Liga a IV-a au fost eliminate din cursă

În cele 16 partide disputate miercuri, 22 septembrie, în şaisprezecimile Cupei României – faza judeţeană au apărut şi unele rezultate surpriză. Cinci echipe de Liga a V-a – CS Guşoeni, Stejarul Vlădeşti, Topologul Galicea, Păstorul Vaideeni şi Juventus Roeşti – s-au impus în faţa adversarelor cu mai multă experienţă în fotbalul organizat, ajungând, astfel, în următoarea fază a competiţiei. Din păcate, însă, meciurile nu au fost lipsite şi de incidente. La Măldăreşti, Adi Fistogeanu (jucătorul echipei Posada Perişani) a suferit o dublă fractură de tibie şi peroneu, fiind internat de urgenţă la Spitalul Judeţean Vâlcea, acolo unde a suferit o intervenţie chirurgicală. De asemenea, la Orleşti, arbitrul de centru Daniel Demetrescu a oprit partida în minutul 80, pentru că un fotbalist al grupării locale, Voinţa, l-a alergat pe teren.
Cu mai multe detalii şi opinii vizavi de această etapă a Cupei vom reveni în ediţia de marţi a publicaţiei noastre.

Oltețul Alunu – Lotru Brezoi                 6-1
Voința Orlești – Unirea Păușești Măglași         5-6 (întrerupt, după ce oaspeții l-au alergat pe arbitrul de centru, Daniel Demetrescu)