Cu un om în minus și cu Mușuroia în poartă, Chimia a reușit să obțină un punct cu Sparta

Chimia pierde când nu te aștepți și câștigă puncte când totul pare în defavoarea ei. Așa s-a întâmplat și duminică, pe Municipal, în confruntarea cu cea de-a doua clasată de dinaintea rundei, Sparta Rm. Vâlcea. Oaspeții au  început mai bine meciul, au avut și o bară, prin Mihalcea și până la urmă au preluat conducerea. Radu Petrescu a deschis scorul în Zăvoi după jumătatea reprizei. Formația pregătită de Lungan și Chelcea a intrat la pauză în avantaj. În minutul 55 părea că spartanilor li s-a netezit și mai mult calea către victorie. Portarul Chimiei, Vlad Oțăt, a primit cartonaș roșu pentru jucarea mingii cu mâna în afara suprafeței de pedeapsă și implicit împiedicarea înscrierii unui gol. A fost momentul psihologic al întâlnirii. Fără soluții pe bancă, fundașul Ilie Mușuroia a luat mănușile și a intrat între buturi. A fost de netrecut. A avut mai multe intervenții bune. S-a schimbat și cursul jocului. În minutul 69, Ciprian Vlădoi a recuperat mingea și a șutat la colțul lung, modificând tabela: 1-1. Scorul a rămas intact până la final.

”A fost un meci frumos, de luptă. Începutul le-a aparținut oaspeților, apoi noi am echilibrat jocul. Echipa s-a mobilizat exemplar după ce am rămas în inferioritate numerică. Reacția noastră a fost foarte bună după acest moment psihologic. Cu puțină atenție, puteam chiar să obținem victoria pe final. Vasy Nedelcu a avut golul de 2-1 în picior. Avem echipă bună. Dacă ne strângem, putem să batem pe oricine”, a precizat Gabi Glodeanu, oficialul Chimiei, după remiza cu Sparta.