Cozia a trăit periculos la Alunu. Moldoveanu a rupt echilibrul în minutul 75

Văzută drept principala favorită la câştigarea Ligii a IV-a, Cozia Călimăneşti a avut parte de un meci dificil la Alunu, duminică după-amiază, în etapa a II-a a campionatului. Gazdele, care au lăsat o impresie bună şi în prima rundă, la Mădulari (jucătorii acestei formaţii anticipau că puţine echipe vor putea câştiga la Alunu), şi-au vândut scump pielea în faţa elevilor lui Vasile Ilinca. Alexandru Ştefan şi colegii săi au fost superiori adversarilor, dar până la 16 metri. Nu au reuşit să facă diferenţa în primele minute, nici până la finalul primei reprize, astfel că misiunea a devenit din ce în ce mai dificilă. Apărarea Olteţului a cedat abia în minutul 75. ”Vulpoiul” Moldoveanu a fost uitat de apărătorii gazdelor, a scăpat singur în flancul drept şi a şutat la colţul scurt, păcălindu-l pe Păşoiu. Aici s-a scris istoria meciului. Alunu nu a avut puterea să mai revină. Jocul a devenit uşor pentru oaspeţi, care până la final au mai înscris de alte două ori, prin Alexandru Ştefan şi Nonis Duca. La 0-0, în minutul 46, Olteţul a ratat o şansă uriaşă de a marca, prin Emi Birăruţi. Ambele formaţii au solicitat şi acordarea unor lovituri de pedeapsă, prima, gazdele, la pătrunderea lui Birăruţi, iar apoi oaspeţii, de două ori, la căderile lui Ileana.
De menţionat că Moldoveanu, autorul primului gol, ar fi trebuit să înceapă meciul ca rezervă. Rădoi s-a accidentat, însă, la încălzire şi ”Moldo” a intrat titular, făcând un joc bun.