Liga IVFotbal

Chimia câștigă și când joacă prost

Chimia s-a deplasat sâmbătă după-amiază la Gușoeni. I-au lipsit mulți jucători de bază, printre care Băița, Cătălin Duminică, Terteci, Vlăsceanu și alții. A făcut un joc mai puțin convingător. Chiar și așa, a plecat cu toate cele trei puncte de la Gușoeni. Chimiștii s-au impus cu scorul de 2-1. Ocaziile mari au aparținut gazdelor. A fost 0-0 la pauză. Ciprian Vlădoi a avut șansa de a-și aduce echipa în avantaj. A ratat dintr-o situație bună, apoi, la poarta cealaltă, Sfârloagă a avut golul de 1-0 în picior, iar la o lovitură liberă, executată peste zid și deviată, portarul oaspeților a avut o intervenție providențială, la prima bară, respingând în corner. După prima repriză, oaspeții au pierdut doi jucători. Au ieșit, accidentați, Totîlcă și Mușuroia.

Partea secundă a găsit tot echipa coordonată de Adi Eftenie și Alex Concioiu într-o postură bună. Bogdan Dumitru, introdus pe teren la pauză, la prima atingere de balon, l-a depășit pe Dumitrașcu și a șutat. Mingea s-a dus milimetric pe lângă bară. În minutul 57, s-a schimbat ”tabela”. CS Gușoeni a preluat conducerea. Mitrache, din partea stângă, a centrat în fața porții, tânărul portar al Chimiei a scăpat mingea, a respins-o în piciorul atacantului Mădălin Roșu, care și-a adus echipa în avantaj. Sfârloagă putea profita de o incursiune în dreapta, a avut o șansă bună de 2-0, dar finalizarea a fost dezamăgitoare. Chimia a întors soarta partidei în ultimele 20 de minute. Mai exact, începând cu minutul 72. Accidentat, Zugravu a ieșit din defensiva gazdelor. Ciprian Vlădoi a egalat după o fază creată de Rădescu, în partea stângă, o centrare în fața porții. Tot de acolo, din stânga, după o aruncare de la margine, a venit și golul 2, în minutul 76. Vlădoi a înscris la fel, cu capul, golul de 1-2 și așa s-a încheiat jocul. După un meci mai puțin reușit, dar încheiat cu o victorie, oaspeții au găsit motiv de glume. ”Pierdem meciul la masa verde. Juniorii Ovidiu Creangă și Robert Dina nu au avut buletinul (n.r. – ambii au 44 de ani)”, s-au amuzat chimiștii. La Gușoeni a rămas dezamăgirea că deși a avut ocazii mai multe și mai mari, nu a scos nici măcar un egal din această confruntare.